Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Lewiatan: możliwość pobierania opłat przez szpitale może spowodować nadużycia

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej ma umożliwić szpitalom publicznym pobieranie opłat za oferowane świadczenia. Ma też zakazać oddawania w dzierżawę, najem, użytkowanie i użyczenie przez placówki publiczne aktywów trwałych, takich jak laboratoria czy stacje dializ. Według Konfederacji Lewiatan umożliwienie szpitalom pobierania pieniędzy za usługi zdrowotne po wyczerpaniu ryczałtu jest prostą drogą do nadużyć.
W ramach topiku:
Zmiany w ustawie o działalności leczniczej
Warto wiedzieć: Zakaz oddawania w dzierżawę, najem, użytkowanie i użyczenie przez placówki publiczne aktywów trwałych w praktyce oznacza zakaz outsourcingu i to zarówno w działalności medycznej jak i w niemedycznej.
Dla lekarzy Dla menedżerów

- To absolutna rewolucja w dotychczasowym systemie ochrony zdrowia, a właściwie powrót do wcześniejszych praktyk rodem z PRL i wczesnych lat 90-tych. Pacjenci będą „wypychani" ze sztucznie tworzonej kolejki do działalności komercyjnej, będą tym zainteresowane szpitale publiczne i ich pracownicy, z pewnością nie pacjenci – komentuje dr Maciej Piróg, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Według Konfederacji rozwiązanie takie jest sposobem Ministerstwa Zdrowia na niedobory w ochronie zdrowia, ratowanie publicznych szpitali i przeciągnięcie pracowników z sektora prywatnego do publicznego, za prywatne środki pacjentów.

- Oczywiście, ceny w placówkach publicznych będą „konkurencyjne", czyli niższe niż w prywatnych, ponieważ będą mogły być ustalone poniżej kosztów ze względu na działalność na publicznym sprzęcie, często zakupionym ze środków unijnych, oraz niższe koszty pracy, gdyż pracownikom wystarczy dopłacić, a nie zapłacić za ich pracę – dodaje dr Maciej Piróg.

Według eksperta Lewiatana jeszcze groźniejszym skutkiem proponowanej nowelizacji może być zakaz oddawania w dzierżawę, najem, użytkowanie i użyczenie przez placówki publiczne aktywów trwałych.

  Dowiedz się więcej 125,10
Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne
Malinowski Waldemar,Sikorski Sebastian,Nojszewska Ewelina Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

- Jest to w praktyce zakaz outsourcingu i to zarówno w działalności medycznej (laboratoria, stacje dializ, pracownie diagnostyki obrazowej i hemodynamiki) jak i w niemedycznej (kuchnie i pralnie szpitalne, pomieszczenia wynajmowane przez firmy sprzątające i ochraniające) – dodaje Maciej Piróg.

Według Lewiatana, jeżeli ten zakaz będzie działał wstecz lub zabroni przedłużania zawartych już umów, będzie to „rzeczywista nacjonalizacja majątku prywatnego rodem z 1948 roku”. Spowoduje to ograniczenie dostępności do likwidowanych pracowni i prowadzonej w nich diagnostyki, a szpitale publiczne zmusi do zakupu bardzo drogiego sprzętu medycznego i wyposażenia pracowni i laboratoriów oraz do odtworzenia działalności wcześniej przekazanej w outsourcing.

Ekspert Konfederacji zwraca uwagę także na to, że inne zapisy projektu nowelizacji ustawy uniemożliwiające konkurencję i likwidujące problem podmiotów, które nie dostosowały się do warunków sanitarnych, w sposób dramatyczny obniżą jakość usług i bezpieczeństwo pacjentów.

- Reasumując, jest to projekt nowelizacji ustawy mający katastrofalne skutki dla systemu i dla pacjentów, uderzający w sektor prywatny w ramach swoistej wojny ideologicznej, będący oczywistym zaprzeczeniem zasady pomocniczości państwa i idei partnerstwa publiczno-prywatnego – komentuje dr Maciej Piróg.


Źródło: Konfederacja Lewiatan

  MZ pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej MZ pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej 14-06-2017 Szkolenie

 

Magdalena Okoniewska
lista dokumentów
 

Produkty polecane

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Najem i wynajem lokali komercyjnych

W publikacji Najem i wynajem lokali komercyjnych omówiono praktyczne zagadnienia związane z umową...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

Outsourcing w zarządzaniu szpitalem publicznym

W drugim, zaktualizowanym wydaniu książki autorka - odnosząc się do nowej ustawy o działalności...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

 

 

Więcej na temat

MZ: świadczenia komercyjne nie będą ograniczały świadczeń w ramach NFZ

15-06-2017
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że z proponowanych zmian w ustawie o działalności leczniczej nie wynika, że z powodu wprowadzenia możliwości udzielania świadczeń komercyjnych przez publiczne placówki uprawnienia pacjentów do nieodpłatnych świadczeń zostaną ograniczone. Będą one udzielane na dotychczasowych zasadach.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

NIK: potrzebne rozwiązania prawne dotyczące badań profilaktycznych pracowników