Rzecznik opublikował komunikat w tej sprawie ponieważ zauważa problem pacjentek w okresie ciąży, porodu lub połogu, którym niejednokrotnie odmówiono dostępu do świadczeń zdrowotnych ze względu na brak ubezpieczenia zdrowotnego. Zapytania i skargi w tej sprawia wpływają do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia, jak również do organizacji pozarządowych zajmujących się opieką okołoporodową. 

Rzecznik przytacza przepisy Konstytucji RP, której art. 68 ust. 3 stanowi, że państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. Zapis ten konkretyzuje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z powyższą ustawą uprawnienie kobiety w ciąży do bezpłatnej opieki zdrowotnej trwa przez cały okres ciąży do zakończenia połogu, czyli przez 6 tygodni od dnia porodu.

Czytaj: Pięć województw w programie bezpłatnych badań HVC dla kobiet w ciąży >>>

Osoba korzystająca z tego prawa powinna okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo np. dowód osobisty lub podać numer PESEL, a także złożyć stosowne oświadczenie o braku ubezpieczenia w placówce ochrony zdrowia.

Rzecznik przypomina, że kobieta ciężarna ma również prawo do przeprowadzenia badań profilaktycznych obejmujących kobiety w ciąży, w tym badań prenatalnych zalecanych w grupach ryzyka i u kobiet powyżej 40. roku życia oraz do profilaktyki stomatologicznej.

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 

Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl