Sieć szpitali weszła w życie 1 października 2018 roku, znalazły się w niej 594 placówki, w których jest łącznie ponad 145 tysięcy łóżek. Główną zmianą dotyczącą placówek, które znalazły się w sieci, jest finansowanie ryczałtowe, czyli gwarantowane co miesiąc w określonej wysokości środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Celem sieci było zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego szpitalom, jednocześnie zmiany dotknęły także nocnej i świątecznej pomocy, która oferowana jest przy wszystkich sieciowych placówkach na poziomach: I, II i III. Ta zmiana miała odciążyć SOR-y, ale przyczyniła się między innymi do pogłębienia problemów z kadrą medyczną, głównie lekarzami, który brakuje w szpitalach.

Zapowiadane są już zmiany w przepisach dotyczących sieci szpitali, jakie to będą – będzie wiadomo pod koniec I kwartału 2018 roku.

Pod koniec grudnia 2017 roku opublikowana została natomiast kolejna nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza sukcesywne podnoszenie nakładów na ochronę zdrowia, do 6 procent PKB w roku 2025. W rezultacie w ciągu 10 lat wydatki na ochronę zdrowia wzrosną o 547.629 mln zł.

Ta nowelizacja ustawy weszła w życie 1 stycznia 2018 roku.

Obecny stan prawy (aktualny na dzień 1 stycznia 2018 roku), wynikający z ustawy o świadczeniach, omawia opracowanie „Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz”. Ustawa ta, obowiązująca od prawie 14-tu lat, jest jedną z najważniejszych ustaw określających zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Zastąpiła ona ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz wcześniej obowiązującą ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, zastępując tym samym model ubezpieczeniowy modelem mieszanym i jednocześnie zmieniając charakter systemu.

Ustawa określa warunki udzielania i zakres świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zadania władz publicznych w tym zakresie, zasady działania Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Opracowanie jest dostępne w  księgarni Profinfo>>>

W komentarzu dotyczącym ustawy omówiono ostatnie zmiany w systemie ochrony zdrowia, w tym między innymi nowe zasady dotyczące prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, czyli możliwość dokonania wstecznego zgłoszenia, sieć szpitali, czyli system podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, zasady finansowania programów pilotażowych, nowe regulacje dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej, nowe zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej określające minimalną wysokość nakładów na ochronę zdrowia na 6 procent dochodu krajowego brutto.

W komentarzu zaprezentowano także bogaty wybór literatury, a także orzecznictwa sądów powszechnych i administracyjnych.

O autorach

Iwona Kowalska-Mańkowska - radca prawny, przez wiele lat specjalizująca się w problematyce prawnej obrotu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru prawa bankowego; świadczyła pomoc wiodącym bankom krajowym. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w organach administracji, prowadząc postępowania administracyjne. Od 1999 r. współpracuje z Mazowiecką Kasą Chorych, a później jej następcą – Narodowym Funduszem Zdrowia.

Agnieszka Pietraszewska-Macheta - radca prawny; praktyk z doświadczeniem w zakresie spraw związanych z prawem medycznym oraz prawem ubezpieczeń zdrowotnych. Od 1998 r. uczestniczy w organizowaniu systemu ubezpieczeń zdrowotnych jako pracownik Małopolskiej Kasy Chorych, Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie jest zastępcą dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Autorka i współautorka wielu publikacji.

Andrzej Sidorko - radca prawny; od 1999 roku prawnik w Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych, a następnie w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Współpracował m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i firmami informatycznymi. Autor ponad 150 publikacji z zakresu ochrony zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.