Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Szpital w Pleszewie: ocena ryzyka przez monitorowanie zdarzeń niepożądanych

Pleszewskie Centrum Medyczne nie posiada sformalizowanej procedury zarządzania ryzykiem, ale dokonuje na różne sposoby oceny ryzyka w procesie zarządzania szpitalem. Ocena ta najpełniej wyraża się poprzez monitorowanie zdarzeń niepożądanych w obszarze szeroko pojętej opieki nad pacjentem.
W ramach topiku:
GRC Zarządzanie
Warto wiedzieć: Szpital w Pleszewie prowadzi 11 oddziałów, zakłady diagnostyczne, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, hospicjum domowe, zakład rehabilitacji, a także zespół poradni.
Dla menedżerów

- Dotyczy to takich zdarzeń jak na przykład upadki pacjentów, awarie sprzętu medycznego i inne zdarzenia wpływające na bezpieczeństwo pacjentów i osób ich odwiedzających, a także naszych pracowników oraz kontrahentów w środowisku szpitala – informuje Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Placówka posiada od 1999 roku certyfikat akredytacyjny, wkrótce potem uzyskała certyfikaty ISO w zakresie jakości, środowiska i BHP. Posiada  też certyfikat „Czysty Szpital. Czyste Leczenie”

- Wszystkie te systemy utrzymujemy do dziś. Tak więc  nastawienie projakościowe było i jest dla nas niezwykle ważne. Zarządzanie ryzykiem jest jego elementem, podobnie jak ciągłe doskonalenie. Stąd wespół z naszym brokerem realizujemy projekt „Bezpieczny Menadżer” w ramach którego odbywają się cykliczne szkolenia dla pracowników i kadry zarządzającej. Jesteśmy także w trakcie wdrażania Systemu Compliance który minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wynikających z nieprzestrzegania przepisów oraz regulacji wewnątrz firmy – dodaje Ireneusz Praczyk. 

  Pleszew: pacjenci wybierają szpital  ze względu na ludzi, a nie wyposażenie Pleszew: pacjenci wybierają szpital ze względu na ludzi, a nie wyposażenie 04-11-2014 Szkolenie

Placówka jest także w trakcie wdrażania znowelizowanej wersji ISO 9001:2015 oraz ISO 1401:2015. Jeden z działów tych norm poświęcony jest szacowaniu i zarządzaniu ryzykiem.
Identyfikacja wszelkich niezgodności jest nakierowana na określenie poziomu ryzyka w danym obszarze.

- Jak widać zarządzanie ryzykiem jest stałym elementem zarządzania szpitalem – dodaje rzecznik placówki. –  Trudno ocenić efekty wprowadzenia zarządzania ryzykiem, gdy nie ma sformalizowanych tego typu procedur. Jednak wprowadzone u nas elementy zarządzania ryzykiem występujące w innych procedurach czy działaniach z pewnością ograniczają ryzyko wystąpienia błędu medycznego dzięki wyższej świadomości personelu oraz podejmowanym działaniom naprawczym i korygującym.

- Na pewno prowadzona przez nasz szpital polityka zarządzania ryzykiem zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz podnosi jakość świadczonych usług – dodaje Ireneusz Praczyk.

Szpital w Pleszewie prowadzi 11 oddziałów, zakłady diagnostyczne, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, hospicjum domowe, zakład rehabilitacji, a także zespół poradni.

Placówka prowadzona jest przez spółkę Pleszewskie Centrum Medyczne sp. z o.o., której udziałowcem jest samorząd powiatowy.

 

 

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Prawne oraz zarządcze aspekty prowadzenia dokumentacji medycznej

W książce omówiono tematykę prowadzenia, udostępniania oraz analizy dokumentacji medycznej zarówno...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Zarządzanie jakością w podmiotach leczniczych

Autorzy są adiunktami Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, współpracują z wieloma uczelniami w...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Zarządzanie podmiotem leczniczym

Książka stanowi kompendium wiedzy związanej z zarządzaniem podmiotem leczniczym. Autorzy w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Więcej na temat

Zarządzanie ryzykiem chroni przed negatywnymi zdarzeniami

09-02-2018
Powiatowe  Centrum Zdrowia w Brzezinach, prowadzące szpital specjalistyczny, posiada politykę zarządzania ryzykiem od lutego 2017 roku. W ramach tej polityki raz w roku dokonywana jest analiza ryzyka. Zarządzanie ryzykiem jest także częścią procedur wynikających z przyjętych w szpitalu norm związanych z certyfikatem ISO.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wysokość składki zdrowotnej powinna zależeć od wysokości dochodów