Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Tombarkiewicz: wprowadzane zmiany w służbie zdrowia poprawią bezpieczeństwo pacjentów

Wprowadzenie sieci szpitali i planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, zakładające tzw. opiekę koordynowaną, poprawią bezpieczeństwo pacjentów – ocenił w piątek 19 maja 2017 roku wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
W ramach topiku:
Sieć szpitali
Warto wiedzieć: Wiceminister powiedział, że resort zdrowia rozważa między innymi wprowadzenie w POZ tzw. bilansu 50-latka i podkreślał, że szerokie badania stanu zdrowia mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób związanych z wiekiem.
Dla lekarzy Dla pielęgniarek Dla menedżerów

Tombarkiewicz uczestniczył w Kielcach w konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”.

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister ocenił, że ustawa wprowadzająca sieć szpitali, która weszła w życie na początku maja 2017, jest „pierwszym bardzo ważnym elementem” koordynacji opieki nad pacjentem.

- To większa pewność opieki, głównie w okresie poszpitalnym, by pacjent sam nie musiał ze skierowaniem szukać miejsc na poradę, czy rehabilitację. Personel szpitala musi koordynować postępowanie z pacjentem w okresie po pobycie w szpitalu. Jeśli pacjent wyjdzie z oddziału, to musi mieć ustalony termin wizyty w poradni przyszpitalnej, a jeżeli wymaga rehabilitacji, to musi mieć ją zapewnioną. To poprawa bezpieczeństwa pacjentów – powiedział Tombarkiewicz.

Wiceminister wyjaśniał, że wszystkie poradnie wchodzące w strukturę szpitala będą miały zapewnione kontraktowanie – tak jak szpitale - na zasadzie ryczałtu. Ocenił też, że zasady finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci zapewnią im stabilność.

- Szpitale, będą wiedziały, jakie będą miały środki przez najbliższe cztery lata - nie mniejsze, jeżeli oczywiście nie zmniejszą potencjału. Były też głosy, że jeśli placówka dostanie ryczałt, to nie będzie musiała już wykonywać tak wielu procedur. To jest bardzo błędne myślenie - każdy w dalszym ciągu musi wykazać się aktywnością, dbać o jakość, żeby pacjenci chcieli się danym szpitalu leczyć – podkreślił Tombarkiewicz.

 

 

W późniejszym wystąpieniu podczas konferencji Tombarkiewicz ocenił, że także przygotowywana w resorcie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), zapewni właściwą opiekę nad pacjentem, tak aby nie czuł się on „zagubiony w systemie”.

Projekt zakłada, że POZ będzie polegać na tzw. opiece koordynowanej, zapewnianej przez zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i położnej. POZ nadal ma być finansowana na podstawie tzw. stawki kapitacyjnej (wypłacanej za każdego pacjenta), dodatkowo ma zostać wprowadzony dodatek motywacyjny w opiece koordynowanej i dodatek zadaniowy na profilaktykę.
- Chcemy zmusić placówki POZ do pewnej aktywności, aby lepiej funkcjonowały, będą miały na to dodatkowe środki – zapewnił Tombarkiewicz.

Dodał, że resort zdrowia rozważa między innymi wprowadzenie w POZ tzw. bilansu 50-latka. Wiceminister podkreślał, że szerokie badania stanu zdrowia mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób związanych z wiekiem.

W ramach opieki koordynowanej resort planuje wprowadzenie dwuletniego pilotażu, który - jak mówił Tombarkiewicz – „odpowie na pytanie, na co przeznaczać tzw. budżet powierzony w opiece koordynowanej - czy na szerszy panel badań laboratoryjnych, badania obrazowe, czy konsultacje specjalistyczne”.(pap)

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Komentarz zawiera praktyczne omówienie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej...
Cena: 129.00

Zintegrowana opieka zdrowotna

Publikacja jest jedyną tego typu pozycją na rynku, w której kompleksowo omówiono zagadnienie...
Cena: 59.00

Publiczna czy niepubliczna opieka zdrowotna? Koncepcje, regulacje, zarządzanie

Prezentowana monografia jest zbiorem tekstów przedstawiających zagadnienia dotyczące struktury...
Cena: 52.00

Więcej na temat

Tombarkiewicz: zmiany na marcownej liście leków korzystne dla pacjentów

27-02-2017
Zmiany zapisane w nowej liście refundacyjnej są korzystne dla pacjentów, a terapie są nowoczesne i zgodne ze światowymi wytycznymi - przekonywał w poniedziałek 27 lutego 2017 roku wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Nowa lista będzie obowiązywać od środy 1 marca 2017 roku.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

KIDL apeluje o uregulowania kwestii laboratoriów diagnostycznych w szpitalach