Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Zarządzanie jakością to gwarancja bezpieczeństwa

Stosowanie procedur związanych z systemem zarządzania jakością zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i szpitala – mówi Renata Rutkiewicz, pełnomocnik do spraw jakości Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.
W ramach topiku:
GRC Zarządzanie
Warto wiedzieć: Na razie stosowanie systemu zarządzania jakością nie wpływa na wysokość kontraktu szpitala z NFZ, ma się to zmienić, gdyby weszła w życia ustawa o jakości w ochronie zdrowia. Jej projekt jest ciągle w trakcie prac legislacyjnych.
Dla menedżerów

Placówka posiada zarówno certyfikat ISO jak i akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

- Oba te certyfikaty uzupełniają się. Certyfikat CMJ jest bardziej ukierunkowany na leczenie i pacjenta, certyfikat ISO- na procedury administracyjne, ale stosowanie ich obu sprawa, że zwiększa się bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i pracowników – wyjaśnia Renata Rutkiewicz.

W ramach stosowanych procedur szpital dba o sprzęt, o jego jakość i serwisowanie. Czynności z tym związane są wykonywane według ustalonych zasad, podobnie jak przy zabiegach stosowanych u pacjentów.

- Z pewnością jest to dodatkowa praca dla personelu, ale dba o to cały zespół – dodaje pełnomocnik ds. .jakości.

Polityka jakościowa zakłada także stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez personel, korzystanie ze sprawdzonych dostawców i podwykonawców, zapewniających nowoczesne rozwiązania techniczne i wysoką jakość dostarczanych urządzeń, materiałów i usług, - organizowanie i prowadzenie działalności szkoleniowo-dydaktycznej w zakresie opieki zdrowotnej, profilaktyki i oświaty zdrowotnej, a także podnoszenie zakresu możliwości diagnostycznych i leczniczych dzięki modernizacji oraz zakupom nowoczesnych urządzeń i aparatury medycznej.

Pierwszą akredytację CMJ placówka uzyskała we wrześniu 2013 roku, a certyfikat ISO – w roku 2008. Obecna akredytacja CMJ została  przyznana w styczniu 2017, certyfikat ISO również od początku roku 2017, ale w roku 2018 będzie odnawiany z powodu zmiany normy.
 

- Trudno na razie powiedzieć, że dzięki certyfikatom notujemy mniej zdarzeń – mówi Renata Rutkiewicz. – Kiedyś zdarzenia nie były odnotowywane, teraz każde, nawet najmniejsze analizujemy i staramy się nie dopuścić do niego ponownie. Rzadko zdarzają się poważniejsze sprawy i na pewno od kiedy stosujemy procedury zarządzania trafia do nas mniej skarg pacjentów.

Do pozytywnych skutków stosowania procedur zarządzania w krakowskim szpitalu można także zaliczyć uporządkowanie struktury organizacyjnej oraz uporządkowanie działalności poprzez wprowadzenie jednolitych, jednoznacznych i powtarzalnych procedur postępowania, poprawę a współpracy pomiędzy komórkami organizacyjnymi, poprawę obiegu informacji i dokumentacji a także umacnianie dobrego wizerunku szpitala.

Na razie stosowanie systemu zarządzania jakością nie wpływa na wysokość kontraktu szpitala z NFZ, ma się to zmienić, gdyby weszła w życia ustawa o jakości w ochronie zdrowia. Jej projekt jest ciągle w trakcie prac legislacyjnych.

  Dowiedz się więcej 152,10
Zarządzanie podmiotem leczniczym akredytowanym
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zarządzanie podmiotem leczniczym akredytowanym

Sieć szpitali akredytowanych to wysokospecjalistyczne, dobrze zarządzane podmioty lecznicze,...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Kontrola zarządcza w placówkach ochrony zdrowia

W książce przedstawiono problematykę stosowania obowiązkowej kontroli zarządczej w placówkach...
Cena: 149.00
Promocja: 111.75 zł

Ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia. Komentarz

Komentarz zawiera wnikliwą analizę przepisów ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia i jej aktów...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Compliance - lepiej zapobiegać nieprawidłowościom niż usuwać skutki

13-02-2018
Instytucje ochrony zdrowia są szczególnie narażone na zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem prawa lub standardów etycznych - twierdzi dr Dariusz Bąk z Akademii Koźmińskiego. Dodaje jednak, że jeszcze nie we wszystkich z nich podejmowane są odpowiednie działania dla przeciwdziałania takich zjawiskom.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Samorząd lekarski: nasze postulaty są cały czas aktualne