Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

  Wyroby medyczne dla ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci bez limitu

20.07.2018
Ciężko chore i niepełnosprawne dzieci będą miały nielimitowany dostęp do wyrobów medycznych. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nowymi rozwiązaniami prawnymi w tym zakresie.
Więcej

Deportowani z okresu wojny trafią do lekarza poza kolejką

20.07.2018
Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do nowelizacji mającej ułatwić osobom deportowanym do pracy przymusowej i osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR dostęp do służby zdrowia. Chodzi m.in. o korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.
Więcej

125 tys. dzieci zaszczepionych przeciwko pneumokokom

20.07.2018
W ramach akcji "Wiosna bez pneumokoków", trwającej od marca do czerwca tego roku, bezpłatnie zaszczepiono przeciw pneumokokom 125 tys. dzieci do piątego roku życia, które nie były objęte obowiązkowym szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Więcej

Więcej miejsc na studiach medycznych

19.07.2018
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu liczby miejsc na studiach medycznych. Obowiązujące od 19 lipca 2018 r. rozporządzenie w tej sprawie zakłada, że w roku akademickim 2018/2019 limit miejsc na kierunku lekarskim wyniesie 7846.
Więcej

Sejm już pracuje nad nowymi przepisami o dopalaczach

19.07.2018
Osoba, która po zatruciu dopalaczami trafi na Szpitalny Odział Ratunkowy, będzie traktowana jak pacjent. Nie będzie karana, a ścigani mają być przede wszystkim dilerzy. Taką m.in. zmianę przewiduje rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 
Więcej

NSA: Apteki łatwo nie zareklamujesz

19.07.2018
Informacja na stronie sieci aptek zachęcająca do zamawiania medykamentów i ich odbioru w wybranej placówce stanowi zakazaną reklamę. Nie chodziło w niej bowiem tylko o przekazanie potencjalnym klientom informacji o czasie pracy, ale głównie o promocję. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Więcej

MZ: Po wakacjach będzie projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych

18.07.2018
Projekt ustawy powołującej Agencję Badań Medycznych (ABM) będzie gotowy po wakacjach i trafi do konsultacji – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podkreślał, ma ona służyć lepszemu wykorzystaniu potencjału istniejących placówek.
Więcej

Minister za utrzymaniem obowiązkowych szczepień 

18.07.2018
Minister zdrowia Łukasz Szumowski negatywnie ocenił obywatelski projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień. - Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że dobrowolność szczepień wpływa pozytywnie na populację - stwierdził.
Więcej
1

UOKiK sprawdza firmę handlującą pod pozorem badań

18.07.2018
Firma NMedical zaprasza na badania, które okazują się być pokazami handlowymi. Uczestnicy takich pokazów skarżą się, że firma nie uznaje prawa odstąpienia od umowy. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Więcej

RPD przeciw likwidacji szczepień

18.07.2018
Obniżenie wskaźników szczepień przede wszystkim dzieci stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale też dla innych osób - o obniżonej odporności, niezaszczepionych czy tych, które nie mogą się szczepić - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem, brak szczepienia dziecka uderza w jego prawo do ochrony zdrowia.
Więcej

Sejm: Komisja za zmianami w informatyzacji ochrony zdrowia

17.07.2018
Sejmowa komisja zdrowia przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który przewiduje m.in. zapisy do lekarza przez internet, wydawanie drogą elektroniczną zgody na zabiegi, realizacja e-recept w sprzedaży wysyłkowej.
Więcej

NSA: Odmowa refundacji leku z konopi do ponownego rozpatrzenia

17.07.2018
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i decyzję Ministra Zdrowia odmawiające refundacji leku zawierającego susz z konopi osobie cierpiącej na przewlekły ból. I zalecił wzięcie pod uwagę "interesu obywatelskiego".
Więcej

Minister nie spodziewa się ogólnopolskiego protestu pielęgniarek 

16.07.2018
Nie wisi nad nami widmo ogólnopolskiego, centralnego protestu pielęgniarek - zapewnił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem mogą jednak pojawić się lokalnie konflikty mogą się pojawiać.
Więcej

W ośrodku "dla bestii" nie będzie rzecznika pacjentów

16.07.2018
Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego z ośrodka w Gostyninie będzie przeniesiony do zespołu opieki zdrowotnej w tej samej miejscowości - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta. Przypomniał, że jego priorytetami są działania na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów.
Więcej

Diagności też upominają się o podwyżki

16.07.2018
Pominięcie diagnostów laboratoryjnych w planowanych podwyżkach może sugerować, że w procesie leczenia uczestniczą tylko lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni - stwierdza samorząd tej grupy zawodowej.
Więcej

Rzecznik chce przyspieszenia programu leczenia i zapobiegania cukrzycy 

16.07.2018
Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o jak najszybsze opracowania kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy.
Więcej

Lekarz odpowie za wystawianie zaświadczeń podejrzanym

16.07.2018
Były biegły Sądu Okręgowego w Warszawie został zatrzymany przez ABW w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek w zamian za wydanie pozytywnych opinii lekarskich o stanie zdrowia, które miały pomóc w unikaniu odpowiedzialności karnej osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw.
Więcej

Umowa z USA pozwoli na rozwój badań medycznych

14.07.2018
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i sekretarz departamentu zdrowia i opieki społecznej USA Alex Azar podpisali ramową umowę, dzięki której możliwe będzie zawieranie konkretnych, bardziej szczegółowych umów o współpracy przez polskie placówki naukowe z instytucjami amerykańskimi, takimi np. jak Krajowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health).
Więcej

Senat też za szybszym dojściem do 6 proc. PKB na zdrowie

13.07.2018
Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. PKB było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.
Więcej

Szczepienie dobrowolne i po dokładniejszych badaniach

13.07.2018
Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy zakładający zniesienie przymusu szczepień. Projekt przygotowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Zebrano pod nim ponad 121 tysięcy podpisów obywateli.
Więcej
1
1  2  3  4  5    1185

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł