Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

Skierniewice: porody w szpitalu na II poziomie referencyjności

19.09.2017
Nie tylko ciąże donoszone i bez komplikacji, ale również te skomplikowane, na przykład wcześniacze czy bliźniacze są przyjmowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach. Od września 2017 roku skierniewickie położnictwo i neonatologia funkcjonują na II poziomie referencyjności.
Więcej

Co trzeci mężczyzna przegrywa z rakiem prostaty

19.09.2017
Pod względem leczenia raka prostaty Polska znacząco odbiega od europejskich standardów. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych nowoczesne leki hormonalne są stosowane jeszcze przed chemioterapią, co pozwala poprawić jakość życia pacjentów i wydłużyć je nawet o cztery lata. Natomiast w Polsce lekarzy ograniczają sztywne wytyczne i brak dostępu do nowoczesnych terapii. W efekcie walkę z rakiem prostaty przegrywa średnio co trzeci mężczyzna.
Więcej

NIK: coraz więcej dzieci zagrożonych otyłością

19.09.2017
Odsetek uczniów z nadwagą i otyłością rośnie - alarmuje NIK. Z raportu nt. żywienia w szkołach wynika m.in., że przerwy obiadowe są zbyt krótkie i zbyt wczesne, posiłki często nie spełniają norm żywieniowych, a w części sklepików szkolnych wciąż dostępne są niezdrowe produkty.
Więcej

Tylko co piaty Polak potrafi udzielać pierwszej pomocy

19.09.2017
Według badań CBOS 67 procent Polaków deklaruje, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko 19 procent jest pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. Rosnąca świadomość społeczna wpływa na coraz większą popularność profesjonalnych kursów pomocy przedmedycznej. Firmy i korporacje również chcą szkolić swoich pracowników z zakresu udzielania zasad pierwszej pomocy, traktując to jako element polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.
Więcej

Śląskie: w sieci szpitali podobne przychody, ale wyższe koszty

19.09.2017
Według prognoz, 23 szpitale prowadzone przez samorząd województwa śląskiego, które zostały włączone do sieci otrzymają w 2018 roku finansowanie na podobnym poziomie, co w 2016 roku. Zarząd województwa śląskiego wskazuje jednocześnie, że rosną koszty funkcjonowania placówek.
Więcej

MZ: lekarze pracują dużo z powodu niedoboru kadry i środków finansowych

18.09.2017
Przyczyną naruszeń przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy nie są niewystarczające zabezpieczenia w przepisach prawa, lecz deficyt kadr i niedobory finansowe – ocenia ministerstwo zdrowia, odnosząc się do postulatów OZZL, by ustawowo skrócić czas pracy lekarzy.
Więcej

Łódzkie: 551 mln zł dla szpitali w sieci

18.09.2017
Jeszcze w 2017 roku do szpitali w Łódzkiem, włączonych do sieci, trafi 551 mln zł na finansowanie świadczeń. Dyrektorzy tych placówek zaakceptowali kwoty ryczałtów na IV kwartał - poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.
Więcej

Niepełnoletni nie skorzysta z solarium

18.09.2017
Sejm uchwalił ustawę zakazującą korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. W gabinetach znajdą się też ostrzeżenia o ryzyku związanym z korzystaniem z lamp.
Więcej

Pacjenci po zawale rzadko trafiają na rehabilitację

18.09.2017
"Połowa pacjentów nie przeżywa nawet pięciu lat po zawale lub poważnych operacjach kardiologicznych" - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Powodem jest długie oczekiwanie na rehabilitację, brak konsultacji kardiologicznych, a także lekceważenie zaleceń lekarzy.
Więcej

SN: strona chorująca za granicą nie ma "dojścia" do lekarza sądowego

18.09.2017
Jeśli podczas zagranicznego pobytu oskarżony zachoruje, to nie można wymagać od niego by do wniosku o odroczenie rozprawy dołączył zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego. O ile przedstawi on zaświadczenie od miejscowego lekarza, to wniosek o odroczenie należy uwzględnić - wskazał Sąd Najwyższy.
Więcej

Pediatrzy: konieczna czujność onkologiczna lekarzy POZ

16.09.2017
Konieczność zachowania czujności onkologicznej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zasadność szczepień, wyzwania żywienia dzieci, alergie – to niektóre tematy XXXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zakończonego w sobotę 16 września 2017 roku w Katowicach.
Więcej

Bytom: wyjątkowa operacja z celowym zatrzymaniem serca

16.09.2017
Operację tętniaka, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymano serce 32-letniej pacjentki przeprowadzili pomyślnie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu (Śląskie).
Więcej

Zachodniopomorskie: rodzice, którzy zabrali dziecko ze szpitala, poszukiwani przez policję

16.09.2017
Policja szuka rodziców, którzy mimo częściowego ograniczenia swych praw rodzicielskich zabrali w piątek 15 września 2017 roku ze szpitala w Białogardzie noworodka – powiedział w sobotę 16 września 2017 roku w nocy Witold Jajszczok z Centrum Dializa Sp. z o.o. z Sosnowca, do którego należy placówka.
Więcej

Skierniewice: szpital rozwija laryngologię

15.09.2017
Nie tylko planowo, jak dotychczas, ale również całodobowo będzie funkcjonował oddział laryngologiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. S. Rybickiego w Skierniewicach. Placówka wygrała konkurs na takie świadczenia ogłoszony przez NFZ.
Więcej

Sejm: dodatkowe 281,8 mln zł na zakupy sprzętu i aparatury medycznej

15.09.2017
Do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, między innymi na zakupy sprzętu i aparatury medycznej – zdecydował w piątek 15 września 2017 roku Sejm, uchwalając tzw. specustawę zdrowotną.
Więcej

NFZ: umowy "sieciowe" ze wszystkimi szpitalami w Wielkopolsce podpisane

15.09.2017
Wszystkie szpitale wielkopolskie, które zostały zakwalifikowane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli do tzw. "sieci" podpisały umowy z NFZ – poinformował Jacek Bartkowiak z wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Więcej

Kielce: pacjenci i pracownicy PAKS pikietowali urząd wojewódzki

15.09.2017
Około stu pacjentów i pracowników Polsko-Amerykańskich Klinik Serca ze Starachowic (PAKS) pikietowało w piątek 15 września 2017 roku Świętokrzyski Urząd Wojewódzki (ŚUW) w Kielcach, domagając się kontraktu na dalsze funkcjonowanie szpitala.
Więcej

Premier: poleciłam Ministerstwu Zdrowia zmiany w sprawie pediatrów w POZ

15.09.2017
Premier Beata Szydło poleciła Ministerstwu Zdrowia dokonanie zmian w projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, tak aby pediatrzy mogli w przyszłości, tak jak obecnie, leczyć w placówkach POZ dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Więcej

Sejm nie głosował nad projektem ws. kształcenia lekarzy wojskowych

15.09.2017
Z porządku piątkowych głosowań zdjęto punkt dotyczący większego wpływu ministra obrony narodowej na kształcenie wojskowych kadr medycznych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi i szerszą możliwość jego dofinansowywania.
Więcej

Rzecznik Praw Pacjenta: 15 spraw dotyczących klauzuli sumienia

15.09.2017
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że w ciągu ostatniego półtora roku do Biura Rzecznika wpłynęło 15 skarg, zgłoszeń i zapytań dotyczących klauzuli sumienia. Było wśród nich 12 zgłoszeń dotyczących problemów pacjentek z uzyskaniem określonego świadczenia opieki zdrowotnej wynikających z powołania się lekarza na „klauzulę sumienia”.
Więcej
1  2  3  4  5    1113

Produkty polecane

Prawo farmaceutyczne dla aptek. Część I

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat zakładania i prowadzenia aptek oraz punktów aptecznych,...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

LEX Navigator Ochrona Środowiska - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Navigator Ochrona Środowiska Prawo Ochrony Środowiska przedstawione w formie interaktywnych...
Cena: 1815.48
Promocja: 0.00 zł

Leksykon prawa medycznego

W publikacji w sposób encyklopedyczny wyjaśniono najważniejsze pojęcia z zakresu prawa medycznego i...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł