Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień

24.04.2018
Szczepienia chronią dzieci przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami; mimo to każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień – alarmuje we wtorek w Światowym Tygodniu Szczepień UNICEF.
Więcej

Dyrektorzy szpitali: Będziemy likwidować łóżka, bo jest za mało pielęgniarek, by spełnić normy zatrudnienia

24.04.2018
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczącego norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Dyrektorzy szpitali alarmują że, by spełnić nowe przepisy musieliby zatrudnić nawet po 30 pielęgniarek. – Nie ma tylu pielęgniarek na rynku, będę musiał likwidować łóżka, inaczej nie mam szans na kontrakt z NFZ – mówi dyrektor szpitala w Warszawie.
Więcej

Business Centre Club: więcej placówek powinno przekazywać dane do Rejestru Wad Rozwojowych

24.04.2018
Business Centre Club, w ramach konsultacji publicznych, przekazał uwagi i propozycje zmian do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych. Opiniowany projekt rozporządzenia ma na celu dostosowanie dotychczasowych przepisów wykonawczych dotyczących rejestru do treści znowelizowanej ustawy.
Więcej

Minister Zdrowia: Wkrótce może zostać podpisana umowa z USA zwiększająca współpracę badawczą

24.04.2018
Ministerstwo zdrowia, resort nauki i szkolnictwa wyższego oraz Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych wkrótce mogą podpisać trójstronną umowę, zwiększającą współpracę polskich i amerykańskich badaczy w zakresie nauk o zdrowiu - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Więcej

Chrapiesz? Możesz mieć bezdech senny, a to zwiększa ryzyko zaśnięcia przed kierownicą

23.04.2018
- Jednym z głównych powodów wypadków drogowych są zmęczenie i związane z nimi zaburzenia snu – podkreślił dr Michał Michalik. Specjalista przytoczył dane sugerujące, że w Wielkiej Brytanii 20 proc. wypadów drogowych, w tym niemal jednak czwarta kolizji poważnych lub ze skutkiem śmiertelnych, związanych jest ze zmęczeniem kierowców. Podobnie może być w Polsce.
Więcej

Naczelna Rada Lekarska: Standardy okołoporodowe niewiele dadzą, jak nie będzie więcej położników

23.04.2018
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaopiniowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Samorząd lekarski jest przeciwny temu, by usunięty został przepis nakazujący skierowanie kobiety w ciąży do obowiązkowej hospitalizacji po ukończeniu 41 tygodniu ciąży. Jest także za zakładaniem wenflonu każdej rodzącej, „bo nigdy nie wiadomo, kiedy wystąpią komplikacje”.
Więcej

Zaświadczenia lekarskie mógł wystawiać asystent medyczny, jest już projekt ministerstwa pracy

23.04.2018
Zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia, będą mogli wystawiać asystenci medyczni - zakłada projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który trafił do konsultacji.
Więcej

Rzecznik Praw Pacjenta: Szpitale tracą na przepustkach, konieczna zmiana przepisów

23.04.2018
Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się z wnioskiem do szefa NFZ o rozważenie wprowadzenia zmian w zakresie finansowania przebywania osoby z zaburzeniami psychicznymi poza szpitalem. RPP wnioskuje o zwiększenie finansowania w trakcie przebywania pacjentów na przepustkach, tak aby czynnik finansowy nie decydował o jej udzieleniu, a rezygnacja z nich nie była formą poszukiwania oszczędności.
Więcej

Nowe przepisy mają przyśpieszyć i usprawnić przeprowadzanie konkursów ofert w NFZ

23.04.2018
Mniej wizytacji w placówkach, mniejsze składy komisji konkursowych, możliwość przedłużenia terminu otwarcia ofert – to najważniejsze zmiany, które wprowadza projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań oraz trybu prac.
Więcej

GIODO: Rejestry medyczne działają nielegalnie

23.04.2018
Oficjalnie zgłoszonych do ministerstwa zdrowia jest 6 rejestrów medycznych, a działa ich kilkadziesiąt. Niestety nawet te kilka działających oficjalnie nie działa legalnie, bo od początku roku straciły moc rozporządzenia je kreujące, a nowe przepisy są w trakcie prac legislacyjnych.
Więcej

Premier: Dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB 

22.04.2018
Dzisiaj wydatki na służbę zdrowia wynoszą 4,6 proc. PKB, a dążymy do osiągnięcia 6 proc. PKB - powiedział w niedzielę w Węgrowie premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami, by dostęp do specjalistów się zwiększał, a kolejki skracały.
Więcej

Placówki zdrowotne będą lepiej dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych

21.04.2018
Wyposażenie wybranych przychodni i szpitali w sprzęt do komunikacji m.in. z osobami niesłyszącymi, ułatwienia w poruszaniu - podjazdy i podnośniki, zmiany pozwalające na asystowanie pacjentowi przez personel - to niektóre "zdrowotne" założenia programu Dostępność plus.
Więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich: wykonywanie testów genetycznych wymaga uregulowania

20.04.2018
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia o pilne uregulowanie wykonywania testów genetycznych. Wskazał m.in., że nikt nie nadzoruje komercyjnego wykonywania testów, które często są niskiej jakości.
Więcej

Naczelna Rada Lekarska ma wątpliwości, czy Uniwersytet Wyszyńskiego powinien zacząć kształcić lekarzy

20.04.2018
Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nie wyjaśnia, w jakim zakresie i w oparciu o jakie zasoby organizowane będzie kształcenie w zawodzie lekarza na tej uczelni. „Bez tej wiedzy niemożliwe jest stwierdzenie, iż rozszerzenie działalności Uczelni na ten obszar jest zasadne – podkreśla NIL.
Więcej

Pasażerowie lotniska Katowice odbiorą kartę EKUZ tuż przed odlotem

20.04.2018
Pasażerowie wylatujący z portu lotniczego Katowice między 23 a 27 kwietnia będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) tuż przed odlotem, w terminalu lotniska. Wspólna akcja portu i Narodowego Funduszu Zdrowia jest organizowana drugi raz.
Więcej

75 mln zł na szkolenie asystentów medycznych, by potrafili wypełniać e-zwolnienia

20.04.2018
Asystent medyczny ma odciążyć lekarzy, m.in. wypełnić elektroniczne zwolnienie, które zostanie przesłane do ZUS. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że projekt, który to prawnie ureguluje, zostanie w piątek skierowany do konsultacji międzyresortowych.
Więcej

Nowa lista leków refundowanych: więcej leków dla seniorów, chorych na raka płuca i nerki oraz Parkinsona

20.04.2018
- Nowe rozporządzenie refundacyjne, które ma obowiązywać od 1 maja, będzie istotnie rozszerzone, jeśli chodzi o bezpłatne leki dla seniorów, zmian dla osób starszych jest niesłychanie dużo - powiedział w piątek wiceminister zdrowia Marcin Czech. Dodał, że na liście mają się znaleźć także nowe leki dla chorych na astmę, Parkinsona, raka płuca oraz nerki.
Więcej

Minister Rafalska: Proponujemy przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień

20.04.2018
Proponujemy przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Są regiony, gdzie procent wystawianych zwolnień jest niewielki - argumentowała.
Więcej

Eksperci o szczepieniach ochronnych: Mamy epidemię WZW typu A

20.04.2018
Rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień, a zarazem przybywa zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi, np. odrą i WZW A - mówili w Warszawie uczestnicy seminarium nt. szczepień ochronnych w Polsce.
Więcej

Prof. Chazan nowym świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

19.04.2018
Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa – poinformowała w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.
Więcej
1  2  3  4  5    1171

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 103.20 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł