Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

PiS będzie za zmianami dot. ratownictwa medycznego

22.03.2018
Prawo i Sprawiedliwość poprze regulację przewidująca zmiany w systemie państwowego ratownictwa medycznego - zapowiedziała w imieniu klubu PiS Anna Czech. Nowelizacja ustawy o PRM jest jednym z niespełnionych punktów porozumienia zawartego między ratownikami medycznymi a poprzednim ministrem zdrowia. Ratownicy do jutra dali czas resortowi na zaproponowanie formy realizacji warunków porozumienia. Jeśli resort ich nie spełni, zapowiadają protest. 
Więcej

MZ: wyzwaniem jest zwiększenie liczby przeszczepianych narządów

22.03.2018
Rośnie liczba narządów do przeszczepienia, ale mimo to, wciąż jest niewystarczająca. Duże różnice w ilości zmarłych dawców są między województwami: w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem jest 30 dawców na milion mieszkańców, średnia krajowa to 14, a w Hiszpanii w 2017 r. wynosiła 47.
Więcej

Prokuratorzy reagują na proceder nielegalnego handlu długami szpitali

22.03.2018
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo spółki Magellan S.A. w Łodzi przeciwko Szpitalowi Klinicznemu Dzieciątka Jezus Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Warszawie. Szpital ten nie musi płacić na rzecz spółki prawie 198 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami. To kolejna sprawa, w której oddalono powództwo firmy windykacyjnej w stosunku do szpitala.
Więcej

MZ: nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji

22.03.2018
"Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu – powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zaznaczyła jednocześnie, że PiS opowiada się za ochroną życia od momentu poczęcia.
Więcej

Jurek Owsiak napisał list do Agaty Dudy: „geriatrię wyrzucono z sieci szpitali”

21.03.2018
Jurek Owsiak napisał list do Agaty Dudy, małżonki prezydenta, w którym alarmuje, że oddział geriatryczny w szpitalu Wolskim w Warszawie ma kontrakt tylko do końca marca i nie wiadomo, co będzie dalej. - „Brak ochrony ze strony tak zwanej „sieci” naszym zdaniem wyrzuci „w kosmos” kolejne oddziały geriatryczne” – pisze w liście Owsiak.
Więcej

Dwie nowelizacje prawa farmaceutycznego mają pomóc walczyć z mafią lekową

21.03.2018
Dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że złoży projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego wprowadzający przepisy, które mają pomóc walczyć z mafią wywożącą leki z Polski. Dzień wcześniej rząd przyjął przedłożony przez ministra zdrowia inny projekt nowelizujący ustawę prawo farmaceutyczne, w którym też jest mowa o walce z wywozem leków.
Więcej

Nie ma pieniędzy na pilotaż w postaci centrów zdrowia psychicznego

21.03.2018
- Jeśli w pilotażu miałoby wziąć udział 40 świadczeniodawców, potrzebujemy ok. 200 mln zł. Nie mam takiej kwoty w dyspozycji. Jedynym źródłem finansowania pilotażu jest fundusz zapasowy, którym dysponuje minister finansów. W tym tygodniu wpłynie taki wniosek do ministerstwa finansów – mówi Andrzej Jacyna. p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Więcej

Nadal mało zwolnień jest wystawianych w sieci

21.03.2018
We Wrocławiu elektroniczne zwolnienia stanowią ponad 23 proc. ogółu wystawionych, w Wałbrzychu ponad 13 proc., a Legnicy prawie 10 proc. To mało, zważywszy, że za dwa miesiące nie będzie można już wystawiać zwolnień w wersji papierowej.
Więcej

Szpitale dziecięce u Ministra Zdrowia: niektóre placówki na granicy dalszego istnienia

20.03.2018
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko rozmawiała we wtorek z przedstawicielami lekarzy zatrudnionych w uniwersyteckich szpitalach dziecięcych - ich zdaniem sytuacja tych placówek wymaga natychmiastowej poprawy. Resort podał, że wspólnie z NFZ pracuje nad tym, aby jeszcze w tym roku szpitale otrzymały dodatkowe środki na zatrudnienie sekretarek i asystentów medycznych.
Więcej

Ryzykiem trzeba zarządzać, inaczej cierpi pacjent

20.03.2018
O tym, co oznacza oszczędzanie w szpitalu, ale także o tym, dlaczego w polskich szpitalach nadal niechętnie monitorujemy zdarzenia niepożądane, czyli tzw. błędy medyczne rozmawiamy z Józefem Płoskonką, radcą Prezesa Najwyższej Izby Kontroli
Więcej

Lekarze: nie chcemy określać poziomu odpłatności na recepcie

20.03.2018
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło uwagi do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept. Samorząd lekarski domaga się m.in.: zniesienia obowiązku określania na recepcie poziomu odpłatności ordynowanych leków.
Więcej

Ratownicy medyczni: czekamy na propozycje do 23 marca, jeśli nie padną, zaczynamy protest

20.03.2018
- Porozumienie, które zawarliśmy z poprzednim ministrem zdrowia było oszustwem. Większość ratowników pracujących w szpitalach nie otrzymało obiecanych podwyżek – mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.
Więcej

Pilotaż w poz, by poprawić opiekę nad pacjentem przewlekle chorym

19.03.2018
Nowy model opieki koordynowanej nad pacjentami będzie testowany w wybranych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Prezes NFZ podpisał zarządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki koordynowanej tzw. „POZ PLUS”.
Więcej

Projekt "Zatrzymaj aborcję" pozytywnie zaopiniowany w sejmowej komisji

19.03.2018
Burzliwa dyskusja dotyczyła zaostrzenia przepisów aborcyjnych na Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Komisja zajęła się dziś projektem komitetu "Zatrzymaj aborcję". Znosi on tzw. przesłankę eugeniczną, zezwalającą na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. Komisja pozytywna zaopiniowała projekt dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Więcej

E-recepta: testują procedury, gdy zabraknie prądu lub internetu

19.03.2018
Projekt ustawy e-receptę został w ubiegły piątek przekazany do prezydenta – zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Trwa testowanie oprogramowania, które będzie działać w aptekach i gabinetach lekarskich.
Więcej

Pacjent będzie mógł sprawdzić, ile kosztowało jego leczenie

19.03.2018
Do konsultacji trafiła ustawa o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Dzięki bezpłatnej aplikacji pacjent ma mieć dostęp do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach – powiedział dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Więcej

Psycholog: depresja poporodowa dotyka nawet 15 proc. matek

19.03.2018
Choć jest to problem częstszy niż np. cukrzyca ciążowa, to testy przesiewowe są ciągle w Polsce rzadko stosowane, a problem bywa bagatelizowany - mówi psycholog Ewa Borodo-Jaskólska.
Więcej

Jak inne kraje radzą sobie z brakiem lekarzy, czyli pielęgniarka wszczepia endoprotezę

19.03.2018
Mamy w Polsce najmniej lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. O tym, jak inne kraje radzą sobie z brakami kadry medycznej rozmawiamy z Romanem Lewandowskim, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce, współautorem książki „Kontrola zarządcza w placówkach ochrony zdrowia”.
Więcej

Białystok: na Uniwersytecie Medycznym będą się uczyć komercjalizacji badań

18.03.2018
Jak komercjalizować wyniki badań naukowych, jak zarządzać projektami - tego będą się uczyć pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ok. 800 studentów może liczyć np. na staże. Uczelnia dostanie na ten cel 7 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej

Częstochowa: pediatryczny SOR po modernizacji

16.03.2018
Po modernizacji oddano w piątek do użytku dziecięcą część szpitalnego oddziału ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
Więcej
1  2  3  4  5    1163

Produkty polecane

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Zawody medyczne. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł