Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Pierwsza narodowa debata o tym, że pacjent ma prawa i obowiązki

„Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej” – to hasło pierwszej otwartej konferencji, która odbyła się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dyskusja na ten temat rozpoczyna narodową debatę o tym, jak ma w przyszłości wyglądać system ochrony zdrowia w Polsce i na co wydać dodatkowe miliardy, które się pojawią w zdrowiu.

Celem debaty jest znalezienie odpowiedzi na takie pytania: jak najlepiej zainwestować zwiększone  wydatki na ochronę zdrowia, co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo żyli w dobrym zdrowiu jak najdłużej oraz w jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie obywateli i pomagać im w dbaniu o zdrowie.

Na co wydać dodatkowe pieniądze?

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, który jest inicjatorem debaty, nie ukrywał, że ma nadzieję, że eksperci wypracują strategię określającą plan rozwoju systemu ochrony zdrowia. Na koniec debaty ma się ukazać dokument dotyczący strategii rozwoju ochrony zdrowia na 10 lat.

Debata ma odpowiedzieć m.in.: na pytanie, jak wydać dodatkowe pieniądze w publicznej ochronie zdrowia, które będą w systemie.

W 2024 r. wydatki na zdrowie wzrosną do 6 proc. PKB. To oznacza, że będzie do wydania ok. 365 miliardów więcej. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że na ochronę zdrowia w latach 20008-2014 było 465 mld zł, a w latach 2018-2024 będzie 830 mld zł.

- Optymalne wykorzystanie tych dodatkowych środków, które będziemy mieć na ochronę zdrowia, wymaga publicznej dyskusji – podkreśla prof. Łukasz Szumowski. – Zamierzamy ustalić priorytety i wytyczyć cele działania, poprzez ogólnospołeczny dialog, w porozumieniu z różnorodnymi środowiskami.

Jak zachęcić pacjenta, by dbał o zdrowie

Minister podkreślał, że chciałby, żeby zacząć stawiać pacjenta w centrum systemu.

- Bez odpowiedzialnej postawy pacjenta nie osiągniemy poprawy najważniejszych wskaźników, czyli długości życia w zdrowiu – mówi prof. Szumowski. – Działania prozdrowotne odpowiadają za 70 proc. wydłużenia życia na świecie, a działania stricte medyczne za ok. 30 proc. Jeśli chcemy, by Polacy żyli dłużej i żyli dłużej w zdrowiu, to musimy przekonać siebie nawzajem do tego, by oni sami zajęli się swoim zdrowiem.  By uświadomić pacjentowi jego obowiązki, jego odpowiedzialność za swoje zdrowie.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Czy szukać winnych błędów medycznych?

Minister zdrowia podkreślał, że trzeba także się wspólnie w czasie debaty zastanowić się na tym, jaki system bezpieczeństwa nad pacjentem chcemy zastosować w Polsce.

- Jest kultura no fault,  która jest popularna w Europie, gdzie błędy systemu opieki nad pacjentem, skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta czy niewygodą są raportowane i naprawiane. Pacjent otrzymuje rekompensatę, ale nie stara się dowieść kto był winien i dlaczego – mówi prof. Szumowski. - Są odmienne systemy prawne. W Stanach  Zjednoczonych ściga się każdy błąd, ale w Europie odchodzi się od tego systemu.

Cel: Dłuższe życiu w zdrowiu

Eksperci należący do rady programowej debaty, w kwietniu podczas jej inauguracji, podkreślali, że większe pieniądze w ochronie zdrowia to tylko narzędzie.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, członek Rady Społecznej debaty podkreślała w czasie inauguracji debaty, że jeśli te dodatkowe środki mają być dobrze wykorzystane przez ministra zdrowia i NFZ, konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jakie cele będą nam przyświecały.

- Walczymy o to, by podnieść wskaźniki zdrowotne, by wydłużyć życie Polaków, aby zwiększyć skuteczność w wykrywaniu nowotworów nie w zaawanasowanej postaci, ale tej początkowej – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka. - Musimy się zastanowić, co zrobić, by Polacy stali się menedżerami swojego zdrowia.   

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych i zasiłkach dla opiekunów oraz wybrane problemy pomocy...

Z dniem 15 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z 4 kwietnia 20014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Więcej na temat

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22-05-2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Minister zdrowia: Pacjenci szybciej dostaną się do specjalisty i na rezonans