Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

183 produkty zagrożone niedostępnością na liście Ministerstwa Zdrowia

Resort zdrowia opublikował listę produktów, które zagrożone są brakiem dostępności. Produkty te nie mogą być wywożone za granicę. Na liście znalazły się między innymi insuliny, leki przeciwnowotworowe i przeciwzakrzepowe a także szczepionki.
W ramach topiku:
Rynek leków
Warto wiedzieć: Na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 procentach aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Znalazły się tam także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz wyroby medyczne.

Wśród leków zagrożonych niedostępnością jest na przykład lek przeciwnowotworowy  Alkeran stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego, a także Megace, Megalia i Megastril stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności.

Na liście są także środki stosowane u dzieci w diecie mlekozastępczej takie jak Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Advance i Nutramigen 1 LGG, a także insuliny Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog.

Wykaz produktów zawiera także zawiesiny Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual, lek przeciwpadaczkowy Vimpat oraz leki przeciwzakrzepowe: Clexane, Fragmin i Xarelto, a także krople do oczu Combigan. Ze szczepionek na liście znalazły się Infanrix hexa i Pentaxim chroniące przed błonicą, tężcem i krztuścem.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 procentach aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski.

 

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

GIF: Jesteśmy gotowi do wdrożenia przepisów utrudniających wywóz leków

12-07-2015
W niedzielę 12 lipca br. weszły w życie przepisy utrudniające wywóz leków z Polski. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, że jest gotowy do wdrożenia zapisów ustawy; zdaniem samorządu aptekarskiego zabrakło w niej rozwiązań zapewniających aptekom równy dostęp do leków.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Minister zdrowia deklaruje dialog z lekarzami