Znalazły się tam także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz wyroby medyczne.

Wśród leków zagrożonych niedostępnością jest na przykład lek przeciwnowotworowy  Alkeran stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego, a także Megace, Megalia i Megastril stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności.

Na liście są także środki stosowane u dzieci w diecie mlekozastępczej takie jak Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Advance i Nutramigen 1 LGG, a także insuliny Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog.

Wykaz produktów zawiera także zawiesiny Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual, lek przeciwpadaczkowy Vimpat oraz leki przeciwzakrzepowe: Clexane, Fragmin i Xarelto, a także krople do oczu Combigan. Ze szczepionek na liście znalazły się Infanrix hexa i Pentaxim chroniące przed błonicą, tężcem i krztuścem.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 procentach aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski.

 [-OFERTA_HTML-]