Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

280 mln zł na operacje zaćmy, wszczepienia enoprotez, psychiatrię i pilotaż w poz

Dodatkowe 280 mln zł z funduszu zapasowego przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na: dodatkowe operacje zaćmy, wszczepianie endoprotez stawu biodrowego i kolanowego, dofinansowanie psychiatrii oraz pilotaż w podstawowej opiece zdrowotnej.

W poniedziałek ukazało się zarządzenie prezesa NFZ w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym NFZ na 2018 r. Zmniejsza obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną z 791 mln zł do 510 mln zł, dzięki temu do placówek ochrony zdrowia trafi dodatkowe 280 mln zł na wybrane świadczenia.

- Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na operacje zaćmy, endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego, dofinansowanie psychiatrii oraz pilotaż w podstawowej opiece zdrowotnej POZ Plus – mówi Sylwia Wądrzyk-Bularz, p.o. rzecznika NFZ. – To pierwsza transza z funduszu zapasowego.

  Progmedica 2018 NIE URUCHAMIAĆ Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Progmedica 2018 NIE URUCHAMIAĆ Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Do oddziałów wojewódzkich Funduszu trafi 280 860 tys. zł. 57 mln zł ma pomóc zwiększyć wycenę punktową i podnieść ceny punktu w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień świadczeń w drugim półroczu 2018 r.

180 mln na operacje zaćmy i endoprotezoplastykę

43 miliony zł przekazano na zabezpieczenie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach realizacji programu pilotażowego opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ PLUS).

180 mln zł zostanie przekazane w drugim kwartale 2018 r. na dodatkowe operacje zaćmy i endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego.

Podział środków finansowych z rezerwy pomiędzy poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ ma być oparty na symulacjach dokonanych przez Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej oraz Departament Analiz i Strategii Centrali NFZ oraz algorytmie podziału środków ustalonym na potrzeby planu finansowego na rok 2018, z uwzględnieniem kosztów leczenia zaćmy zrealizowanych w 2017 r. w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej.

 W 2017 r. w wyniku zmiany planu finansowego do oddziałów NFZ trafiło 764 mln zł. Przeznaczone były także na dodatkowe operacje usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, ale także na wykonanie diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz na leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Finansowanie ochrony zdrowia. Wybrane zagadnienia

Publikacja omawia problematykę ekonomii ochrony zdrowia, jak również problemy ściśle związane z...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Więcej na temat

Pacjenci prywatnie wydają pięć razy więcej pieniędzy na rehabilitację niż NFZ

13-04-2018
Dlaczego w kolejce do rehabilitacji czeka milion osób i co zrobić, by pacjenci nie musieli czekać kilku miesięcy, by dostać się na rehabilitację rozmawiamy z dr hab. n. med. Maciejem Krawczykiem, prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

PiS uszczelni służbę zdrowia