Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat zachorowań na raka piersi

Edukacja kobiet dotycząca profilaktyki raka piersi jest w Polsce na wysokim poziomie, szczególnie dzięki upowszechnianiu wiedzy na ten temat przez stowarzyszenia pacjentów, między innym kluby Amazonek - oceniają eksperci.
Warto wiedzieć: Amazonki, czyli kobiety w trakcie lub po leczeniu raka piersi, działają w stowarzyszeniach w całym kraju. W sumie takich klubów jest ponad 200 w całej Polsce.
Dla lekarzy

- Polskie kobiety należały do pionierek na tym polu. Z organizacji samopomocowej szybko przekształciły się w organizację społeczną, która stała się rzecznikiem wszystkich chorujących - podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi profesor Tadeusz Pieńkowski, który w czwartek 12 października 2017 roku w Radomskim Centrum Onkologii wziął udział w konferencji z udziałem radomskich Amazonek.

Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, obchodzonego 15 października. Konferencji towarzyszyły dni otwarte w RCO. Chętne radomianki mogły wykonać bezpłatnie badanie USG piersi i mammografię.

Zdaniem profesora Pieńkowskiego stowarzyszenia działające na rzecz pacjentów, takie jak kluby Amazonek, mają duży wpływ na edukację społeczną.

Amazonki chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami. Tak było także w czwartek 12 październiku 2017 roku w Radomiu.
- Dostałam drugie życie, więc mówię o swoich wcześniejszych kłopotach zdrowotnych innym kobietom. Namawiam je, żeby się systematycznie kontrolowały - powiedziała jedna z członkiń radomskiego Stowarzyszenia Amazonki-Dana, Janina Kowalczyk.

Rehabilitantka radomskiego stowarzyszenia Teresa Wojciechowska podkreśliła, że 20 lat temu, na początku działalności klubu, Amazonki niechętnie się ujawniały i mówiły publicznie o swojej chorobie.
- Teraz panie są bardziej otwarte, nie boją się mówić o tym, czego doświadczyły, chętnie uczestniczą w akcjach edukacyjnych - stwierdziła rehabilitantka.

W ocenie profesora Pieńkowskiego działalność Amazonek ma duży wpływ na świadomość społeczeństwa na temat raka piersi.
- Należałoby sobie życzyć, żeby władze państwowe jak najczęściej współpracowały z takimi organizacjami, które są najbliżej problemu choroby nowotworowej - stwierdził onkolog.

  Zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą Zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą 30-11-2016 Szkolenie

Amazonki od lat walczą między innymi o wprowadzenie w Polsce kompleksowego modelu leczenia raka piersi w ramach sieci ośrodków Breast Units. Ośrodki te - ich zdaniem - sprawdziły się w Europie i na świecie.

Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii powstał w styczniu 1987 roku, z inicjatywy doktor Krystyny Miki - kierowniczki Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 1993 roku zawiązała się Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki" utworzonej przy Polskim Komitecie Zwalczania Raka. Obecnie ruch Amazonek skupia ponad 15 tysięcy członkiń. (pap)

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Rośnie zachorowalność na raka piersi w Polsce

05-05-2016
Polska wciąż znajduje się w grupie państw europejskich o najwyższej umieralności z powodu raka piersi. Rocznie z tego powodu umiera prawie 5 tysięcy Polek. Choć odsetek przeżyć rośnie, to wciąż jest on niższy niż w krajach Europy Zachodniej. Problemem jest późne wykrywanie choroby oraz brak dostępu do nowoczesnych leków.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Eksperci: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka piersi