Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia pomoże w zdrowym stylu życia

Dla lekarzy
Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia, która powstała dzięki współpracy wielu ekspertów: dietetyków, technologów żywienia i innych specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, jest już dostępna także dla wszystkich posiadaczy telefonów i urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Dotychczas była osiągalna tylko dla użytkowników Androida.
W ramach topiku:
Informatyzacja i technologie IT

Asystent Zdrowego Żywienia to bezpłatna aplikacja, dzięki której posiadacze smartfonów mogą na co dzień poszerzać swoją wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia wprowadzać pozytywne modyfikacje do swojego życia, na przykład zmniejszać ilość dostarczanych do organizmu kalorii czy soli, zmieniać sposób komponowania posiłków, a także zwiększać aktywność fizyczną.

Aplikacja wspiera użytkownika o każdej porze dnia i nocy, w różnych miejscach i sytuacjach, gdy podejmuje się decyzje mające wpływ na zdrowie. Asystent Zdrowego Żywienia podpowie przy półce sklepowej, który produkt lepiej wybrać, lub w kuchni podczas gotowania, jaka jest kaloryczność przygotowanego posiłku.

- Stworzyliśmy to narzędzie z myślą o wszystkich tych, którzy chcą zacząć zmieniać swoje życie na lepsze, przestrzegać zasad zdrowego żywienia, wiedzieć, ile kalorii przyjmują, jedząc konkretne posiłki, ale także dla wszystkich tych, którzy może trochę nieśmiało poszukują informacji na ten temat, gubią się jednak w gąszczu oferowanych porad i często rezygnują już na początku. Asystent powstał, by na co dzień towarzyszyć każdemu i utrwalać właściwe wybory, tak by po pewnym czasie już każdy sam, bez pomocy Asystenta, wybierał właściwie i świadomie – mówi dr Beata Przygoda z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jedną z kluczowych funkcji aplikacji jest kalkulator, dzięki któremu w prosty sposób obliczymy kaloryczność produktów/potraw oraz zawartość tłuszczu, cukrów i soli. Można z niego korzystać poprzez wprowadzenie z etykiet spożywanych produktów danych o kaloryczności, zawartości tłuszczu, cukrów i soli. W przypadku żywności nieopakowanej oraz potraw można wybierać produkty/potrawy z opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia bazy. Wpisywane informacje tworzą „osobistą historię” produktów i potraw składających się na codzienny jadłospis.

Dodatkowo w aplikacji znalazła się zakładka z Zasadami Zdrowego Żywienia i poradami żywieniowymi oraz zakładka z propozycjami potraw na każdy dzień tygodnia z podaną zawartością kalorii, tłuszczu czy soli. Funkcja z jadłospisami daje także możliwość wpisywania i uzupełniania jej o własne przepisy. Uzupełnieniem całości jest zakładka poświęcona aktywności fizycznej, w której są dwie opcje: jedna to Spalanie Kalorii – czyli ile i jak musimy ćwiczyć, by spalić określoną liczbę kalorii, i druga: Zestawy Ćwiczeń, gdzie znajdziemy krótkie filmiki, które mogą stanowić podstawę do opracowania własnego planu treningowego.

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia powstała w 2015 roku i do tej pory dostępna była wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem Android: http://bit.ly/zachowajrow. Aktualnie aplikację można pobrać także na urządzenia z systemem iOS: http://apple.co/2doXTUX 

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia jest aplikacją darmową. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: www.asystentzdrowegozywienia.pl
Zachowaj Równowagę to realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia projekt edukacyjny, którego pełna nazwa brzmi: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” (2011–2016). 

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF (85 procent kosztów) i z budżetu Ministerstwa Zdrowia (15 procent środków). 

Partnerami projektu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dietetyki i Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Więcej informacji na temat projektu Zachowaj Równowagę na stronie: www.zachowajrownowage.pl 


Źródło: www.zachowajrownowage.pl
 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zawody medyczne. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Więcej na temat

Aplikacja mobilna pomoże w zdobyciu wiedzy na temat HIV

28-03-2016
Czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks - odpowiedzi na te i inne pytania pomoże znaleźć aplikacja mobilna Połączenia przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, w ramach projektu Połączenia CTRLowane.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Dzieci uszkodzonych przez alkohol rodzi się w Polsce więcej niż z zespołem Downa