Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bezpłatne leki dla seniorów: 600 tysięcy opakowań tygodniowo

Z analiz PharmaExpert/Sequence wynika, że w pierwszych tygodniach obowiązywania programu bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 75+ wykupowanych jest ponad 600 tysięcy opakowań z dopłatą tygodniowo. Przy aktualnej dynamice preskrypcji, budżet przeznaczony przez Ministerstwo Zdrowia na finansowanie programu nie będzie przekroczony.
W ramach topiku:
Bezpłatne leki dla seniorów Rynek leków
Warto wiedzieć: Podczas półtora miesiąca funkcjonowania programu bezpłatnych leków dla osób 75 plus wydano ponad 4 miliona opakowań różnych preparatów, skorzystało z nich milion sto osiemdziesiąt jeden tysięcy osób.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Firma ocenia też, że od stycznia 2017 roku możliwe będzie poszerzenie listy S (ewaluacje nowych molekuł już trwają w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji). 

We wrześniu 2016 na finansowanie programu, według Ministerstwa Zdrowia, wydano niecałe 26 mln zł a tegoroczny budżet na ten cel to 125 mln zł. Z finansowanych 68 molekuł, top 5 (atorvastatin, metformin, amlodipine, indapamide i simvastatin) aktualnie odpowiada za 52 procent sprzedanych ilości leków zawartych na liście S. 

Receptę na bezpłatne leki dla seniorów może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.  Lista leków jest publikowana jako dodatkowa razem z wykazem leków refundowanych. Od 1 listopada 2016 na tej liście znalazło się 1149 preparatów, o 20 więcej niż w wykazie z września 2016.

Analiza PharmaExpert podkreśla też, że wprowadzenie listy S spowodowało wzrost ilości preskrypcji na leki z listy S wypisanych dla osób uprawnionych o 19 procent (porównanie danych z września 2016 do września 2015). 

PharmaExpert specjalizuje się w dostarczaniu informacji pochodzących bezpośrednio z aptek. Regularnie prowadzi badania zjawisk zachodzących na rynku farmaceutycznym i medycznym w Polsce.

Źródło: www.pharmaexpert.pl

  LEX Apteka Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Apteka Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne

Damian Wąsik – doktor nauk prawnych, asystent w Zakładzie Podstaw Prawa Medycznego Collegium...
Cena: 129.00

Marketing produktów farmaceutycznych

Na rynku, gdzie popyt jest często niższy od oferty, marketing stara się - za pomocą swoich...
Cena: 66.00
Promocja: 59.40 zł

Reklama produktów leczniczych [KSIĄŻKA PAPIEROWA + EBOOK]

Od uchwalenia w dniu 6 września 2001 r. ustawy - Prawo farmaceutyczne Główny Inspektor...
Cena: 69.30
Promocja: 65.84 zł

Więcej na temat

MZ: lista leków 75 + nie jest wykazem produktów zalecanych

26-08-2016
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że wykaz leków przysługujących bezpłatnie pacjentom, którzy ukończyli 75 lat, nie jest „wykazem leków zalecanych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym”. Nie może on też być jedyną podstawą do zmiany sposobu leczenia pacjenta.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Kierowcy  badali płuca z okazji Światowego Dnia POChP