Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy

Czekamy na odpowiedź lekarzy rezydentów na środową propozycję powołania zespołu, który pochyli się nad finansowaniem służby zdrowia; liczymy na ich otwartość i rozmowy - powiedział w czwartek 12 października 2017 roku rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Warto wiedzieć: W środę 11 października 2017 rezydenci spotkali się z premier Beatą Szydło; rozmowy nie przyniosły jednak przełomu. Szefowa rządu zaproponowała powołanie zespołu, który rozpatrzy postulaty protestujących. Będzie miał czas do 15 grudnia 2017.
Dla lekarzy

W czwartek, 12 października 2017 roku na wniosek klubu PO, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w Sejmie informację na temat protestu głodowego rezydentów. Szef MZ apelował do lekarzy, by skończyli strajk i wraz z rządem usiedli do pracy nad poprawą sytuacji w służbie zdrowia. Burzliwej debacie na sali plenarnej przysłuchiwali się przedstawiciele głodujących.

Bochenek podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że rząd wciąż czeka na stanowisko młodych lekarzy.
- Mamy nadzieję, że oczywiście rezydenci przystąpią do propozycji, która została im wczoraj złożona przez panią premier Beatę Szydło i będą chcieli pracować w zespole, który miałby pochylić się nad finansowaniem służby zdrowia - powiedział rzecznik rządu.

Przypomniał, że efekty prac tego zespołu miałyby być znane "w okolicach 15 grudnia".
- Warto również zwrócić uwagę, że od samego początku naszych rozmów pan minister Konstanty Radziwiłł, w imieniu pani premier Beaty Szydło, przedstawiał nasze kolejne propozycje. Modyfikowaliśmy nasze stanowisko, starając się iść na rękę rezydentom, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom - przekonywał Bochenek.

Jak podkreślił, kolejne specjalizacje, w ramach rezydentur, zostały objęte dodatkami na poziomie 1200 złotych.
- Widać jednak, że z naszej strony była też jakaś otwartość. Chcieliśmy wypracować kompromis, natomiast do tanga trzeba dwojga. Liczymy na to, że druga strona też taką otwartość wykaże i będzie chciała z nami rozmawiać - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany dlaczego to minister zdrowia, a nie sama premier, przedstawił czwartkową informację w Sejmie na temat protestu lekarzy, Bochenek powiedział, że taka informacja "rutynowo jest przedstawiana zawsze przez ministra resortowego, ministra merytorycznego".
- I dzisiaj taką informację, w imieniu rządu, przedstawił pan Konstanty Radziwiłł - dodał.

Zapewnił przy tym, że szef resortu zdrowia jest "w nieustannym kontakcie z młodymi lekarzami rezydentami".
- Właściwie od pierwszych godzin protestu spotykał się z nimi, kontaktował - jeszcze przed protestem takich spotkań odbyło się prawie 20, także na bieżąco monitorujemy tę sytuację - podkreślił Bochenek.

  Premier proponuje zespół do prac nad postulatami protestujących rezydentów Premier proponuje zespół do prac nad postulatami protestujących rezydentów 11-10-2017 Szkolenie

Rzecznik rządu został też zapytany o piątkowe (6 października 2017 roku), wyjazdowe posiedzenie komisji zdrowia, która ma się spotkać w Warszawie z protestującymi lekarzami. Szef komisji Bartosz Arłukowicz (PO) zaprosił też na obrady premier Szydło. Bochenek powtórzył, że rząd czeka obecnie na ostateczną odpowiedź rezydentów na środową propozycję dotyczącą powołania zespołu ds. finansowania służby zdrowia.
- Młodzi lekarzy obiecali, że do końca dnia odniosą się do tej propozycji, aby przystąpić do prac w ramach rządowego zespołu - dodał.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października 2017 roku prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przerwali ją w środę 11 października 2017 roku rano, na czas rozmów z premier Szydło. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.(pap)

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Naczelna Rada Lekarska: pensja rezydenta równa dwukrotnej średniej krajowej

10-10-2017
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie zaopiniowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury. Według Rady minimalne wynagrodzenie rezydenta powinno być ustalone na poziomie dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Warszawa: sześć klinik będzie realizować miejski program zapłodnienia in vitro