Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Bytom: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 z certyfikatem „Szpital bez bólu”

Dla menedżerów
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzymał certyfikat Szpital bez bólu, który przyznawany jest przez Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

Organizatorzy programu liczą na to, że pacjenci będą bardziej świadomi i zdecydują się na leczenie w placówkach chcących ulżyć pacjentom w cierpieniu, ponieważ w szpitalach nie ma obowiązku stosowania specjalnych procedur leczenia bólu. Szpital otrzymujący certyfikat musi takich procedur przestrzegać.

- Wbrew powszechnej opinii, ból po operacji nie musi wcale wystąpić. My dążymy do standardów, które obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej -  mówi dyrektor szpitala Jerzy Pieniążek.

Aby otrzymać certyfikat, szpital musiał przejść długą drogę. W przypadku szpitalu w Bytomiu od momentu zgłoszenia do uzyskania certyfikatu upłynął ponad rok. W tym czasie personel przeszedł specjalne szkolenia z zakresu uśmierzania bólu i możliwości walki z bólem. Trzeba było też spełnić wymogi formalne, między innymi zapewnić odpowiednie wyposażenie medyczne i wdrożyć odpowiednie procedury.

- Systematycznie, co najmniej cztery razy na dobę, kontrolujemy poziom nasilenia bólu pooperacyjnego, a wyniki wpisujemy do kart dokumentacji postępowania przeciwbólowego - mówi Marek Czekaj, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Czytaj: CMJ: badanie oceniające poziom terapii bólu w szpitalach>>>

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu prowadzi 17 oddziałów, wśród nich między innymi oddział psychiatrii oraz dzienny oddział psychiatryczny, oddział nefrologii ze stacją dializ, oddział neurochirurgii i neurotraumatologii. Przy szpitalu działa przychodnia specjalistyczna, laboratorium diagnostyczne, pracownia histopatologii, endoskopia, diagnostyka obrazowa.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Francja: śmierć mózgowa uczestnika testu eksperymentalnego leku