Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Czy pielęgniarka lub asystent wystawią zwolnienie lekarskie?

Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy miałaby wystawiać pielęgniarka lub asystent lekarza – takie rozwiązanie przewiduje projekt noweli ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Projekt pojawił się w wykazie  prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ministerstwo Zdrowia jako wnioskodawca podkreśla, że „potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wprowadzenia możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy przez asystenta lekarza w jego imieniu”.

Aktualnie zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej i papierowej wystawiane są tylko przez lekarza i to na nim ciąży obowiązek poprawnego ich wystawienia. Ministerstwo Zdrowia widzi konieczność umożliwienia wystawiania zwolnień lekarskich przez pielęgniarki i asystentów medycznych w imieniu lekarzy, w celu odciążenia lekarzy od obowiązków biurokratycznych.

Projekt miałby zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca czerwca 2018 r.

Sekretarka z tajemnicą  lekarską

Ministerstwo Zdrowia podkreślało, że asystenci lekarza oraz sekretarki medyczne powinny mieć uprawnienia do wystawiania e-zwolnień na podstawie adnotacji lekarza w dokumentacji pacjenta. Aby to było możliwe są potrzebne odpowiednie przepisy. Takie rozwiązanie ma szczególnie pomóc starszym lekarzom w wywiązaniu się z obowiązku wystawiania e-zwolnień.

Papierowe zwolnienia obowiązują do końca czerwca br. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać je tylko w wersji elektronicznej. Na razie, możliwe jest wystawianie zwolnień w obu systemach.

Resort podawał, że prowadzi rozmowy z ministerstwem rodziny i ZUS, by możliwość wystawiania e-zwolnień miały także sekretarki i asystenci medyczni. W praktyce lekarz w dokumentacji pacjenta krótko odnotowywałby, że pacjent powinien leczyć się w domu, podałby czas nieobecności w pracy i na tej podstawie sekretarka medyczna wystawiałaby elektroniczne zwolnienie.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Sekretarka jako pomoc dla seniorów-medyków

Ministerstwo wprowadzenie takiego rozwiązania tłumaczy tym, że w podstawowej opiece zdrowotnej pracuje najwięcej lekarzy powyżej 75 roku życia. Wielu z nich może mieć problem z wystawieniem recepty w systemie działającym w sieci.

Przypomnijmy, że zainteresowanie wystawianiem e-zwolnień wśród lekarzy nie jest duże. We Wrocławiu elektroniczne zwolnienia stanowią ponad 23 proc. ogółu wystawionych, w Wałbrzychu ponad 13 proc., a Legnicy prawie 10 proc. To mało, zważywszy, że za dwa miesiące nie będzie można już wystawiać zwolnień w wersji papierowej.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zarządzanie podmiotem leczniczym akredytowanym

Sieć szpitali akredytowanych to wysokospecjalistyczne, dobrze zarządzane podmioty lecznicze,...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Empatia pracowników medycznych

Pozytywny wpływ empatii na wyniki terapii i opieki jest znany od dawna. Szczególnie w zawodach...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Wypalenie zawodowe pracowników medycznych

Publikacja zawiera analizę przyczyn i konsekwencji wypalenia zawodowego u lekarzy i pielęgniarek,...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Konfederacja Lewiatan: e-zwolnienia ograniczą nadużycia

10-04-2017
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, nad którym pracują obecnie posłowie, upowszechni e-zwolnienia i umożliwi lepszą kontrolę krótkoterminowych zwolnień lekarskich. Według Konfederacji ograniczy to nadużycia, których koszty ponoszą pracodawcy i uczciwi pracownicy.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

280 mln zł na operacje zaćmy, wszczepienia enoprotez, psychiatrię i pilotaż w poz