Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Dentystka z Raciborza miała oszukiwać NFZ i pacjentów

Ponad 300 zarzutów poświadczenia nieprawdy i oszustwa usłyszała 66-letnia dentystka z Raciborza, która - według ustaleń śledczych - miała wyłudzać z NFZ pieniądze za niewykonane świadczenia oraz rozliczać w Funduszu wizyty, za które pacjenci płacili z własnej kieszeni.

Śledztwo w tej sprawie, o którego zakończeniu poinformował w czwartek zespół prasowy śląskiej policji, prowadzili raciborscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Łączną wartość strat Narodowego Funduszu Zdrowia, wynikającą z wyłudzenia nienależnej refundacji świadczeń, oszacowano na ponad 17 tys. zł.

Śledczy ustalili, że od stycznia 2015 r. do lipca 2017 r. 66-letnia dentystka wprowadzała nieprawdziwe dane do aplikacji służącej do rozliczeń z NFZ. Fałszywe wpisy dotyczyły refundowanych zabiegów stomatologicznych, które faktycznie nie były wykonywane. W ten sposób stomatolog wykazała ok. 400 osób jako pacjentów, którzy mieli korzystać w jej gabinecie z refundowanych przez Fundusz usług.

Ponadto, ponad 120 z przesłuchanych w toku śledztwa ok. 350 byłych pacjentów lekarki, zeznało również, że za wizyty zgłoszone przez lekarkę do refundacji płacili dentystce z własnej kieszeni - choć powinny one być dla nich bezpłatne. Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie nieuczciwej lekarce łącznie 305 zarzutów. Kobiecie może grozić nawet 8 lat więzienia.

A.P.M/PAP

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa....

W prezentowanym komentarzu Autorka w sposób kompleksowy analizuje przepisy ustawy o świadczeniach...
Cena: 73.00
Promocja: 65.70 zł

Zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

W książce przedstawiono prawne aspekty kontraktowania usług zdrowotnych na tle systemu opieki...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

Więcej na temat

Nie wystarczy ogólna zgoda rodzica, by dziecko leczyć w dentobusie

03-04-2018
O tym, dlaczego najlepiej, by w mobilnym gabinecie stomatologicznym było dziecko z rodzicem, by stomatolog mógł przejrzeć lub leczyć zęby małego pacjenta rozmawiamy z dr Natalią Karczewską-Kamińską z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorką książki „Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta”.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Rzecznik Praw Obywatelskich: Procedury antymobbingowe w szpitalach nie są skuteczne