Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Diagności protestują przeciwko odwołaniu konsultanta krajowego

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraziło sprzeciw w związku z odwołaniem 18 stycznia 2017 roku profesora dr hab. Macieja Szmitkowskiego ze stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.
Warto wiedzieć: Profesor  Szmitkowski wielokrotnie akcentował wady istniejącego systemu, wskazując także na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu podmiotów leczniczych oraz proponując odpowiednie rozwiązania.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Rada wniosła o przywrócenie profesora Szmitkowskiego na to stanowisko.

Prezydium KRDL przypomina, że zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia z 6 listopada 2008 roku „Organ, który powołał konsultanta, odwołuje go przed upływem kadencji jeżeli w ocenie tego organu konsultant nie realizuje powierzonych mu zadań i uprawnień lub zaistniały okoliczności uniemożliwiające ich dalsze wykonywanie”.

W ocenie Prezydium przesłanka zawarta w tym przepisie nie została w tym przypadku spełniona, ponieważ nigdy nie wysuwano zastrzeżeń dotyczących  realizacji zadań powierzonych konsultantowi, a nawet  minister zdrowia 6 października 2016 roku powołał profesora dr hab. Macieja Szmitkowskiego na stanowisko przewodniczącego zespołu do spraw opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej. 

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zwraca uwagę, że profesor  Szmitkowski wielokrotnie akcentował wady istniejącego systemu, wskazując także na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu podmiotów leczniczych oraz proponując odpowiednie rozwiązania. 

„Dlatego nasz niepokój wzbudził pospiech i okoliczności, w jakich minister zdrowia podjął tak ważną dla bezpieczeństwa pacjentów i dla diagnostów laboratoryjnych decyzję” – czytamy w stanowisku KIDL.

Profesor dr hab. Maciej Szmitkowski został powołany na funkcję konsultanta krajowego 6 czerwca 2014 roku. 

Źródło: www.kidl.org.pl
 

Czytaj także: Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>

Magdalena Okoniewska
lista dokumentów
 

Produkty polecane

Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej

Trzecie wydanie Diagnostyki laboratoryjnej z elementami biochemii klinicznej stanowi kontynuację...
Cena: 164.00
Promocja: 147.60 zł

Diagnostyka laboratoryjna w weterynarii

Autorzy w książce zawarli przegląd podstawowych zagadnień z zakresu hematologii, biochemii i...
Cena: 194.00
Promocja: 174.60 zł

Diagnostyka laboratoryjna

Diagnostyka laboratoryjna, dzięki dynamicznemu rozwojowi w ciągu ostatnich lat, stanowi istotny...
Cena: 119.00
Promocja: 107.10 zł

Więcej na temat

Pracodawcy RP: projekt ustawy o diagnostyce laboratoryjnej daje zbyt dużą władzę KIDL

27-07-2015
Według Pracodawców RP przepisy projektu ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o działalności leczniczej dają dużą władzę Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych. Autorzy komentarza podkreślają też, że w projekcie nie uwzględniono roli i zadań państwowego Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rewolucję koszykową