Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Eksperci: w Polsce wzrasta zachorowalność na raka piersi

Wciąż wzrasta zachorowalność na raka piersi w naszym kraju, trzeba zwiększyć wczesne wykrywanie tych nowotworów - przekonywali w czwartek 12 października 2017 roku eksperci podczas debaty Fundacji OncoCafe Lepiej Razem, która odbyła się w Warszawie.
Warto wiedzieć: Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 5-letnie przeżycia u kobiet z rakiem piersi wykrytym w latach 1995-1999 uzyskiwano w naszym kraju u 67 procent pacjentek.
Dla lekarzy

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Październik jest też miesiącem propagowania profilaktyki tego nowotworu.

Z danych przedstawionych podczas debaty wynika, że rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce już u 18 tysięcy kobiet; jeszcze w 2000 roku takich przypadków było około 11 tysięcy rocznie, a w 2010 roku – 15,7 tys. Tak dużego wzrostu zachorowań nie ma w żadnym innym nowotworze w naszym kraju.

Dr Anna Świeboda-Sadlej z Kliniki Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedziała, że na raka piersi przypada 22 procent wszystkich przypadków nowotworów wśród Polek.
- Głównym powodem wzrostu zachorowań na tę chorobę jest styl życia, głównie dieta, nadużywanie alkoholu oraz otyłoś” – dodała.

Dr Jakub Rzepka z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie powiedział, że częściej chorują zarówno kobiety po 50. roku życia, bardziej narażone na raka piersi, jak i czterdziesto- i trzydziestolatki.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat. Na pacjentki w tym wieku przypada u nas jedna trzecia wykrywanych tego typu nowotworów.

- Polki, szczególnie te w młodszym wieku, nadal zbyt rzadko poddają się regularnym badaniom pozwalającym wcześnie wykryć nowotwory piersi – podkreśliła psychoonkolog z NZOZ Magodent w Warszawie Adrianna Sobol.

Dr Rzepka powiedział, że na bezpłatne badania z użyciem mammografii, refundowane z budżetu Narodowego Fundusz Zdrowia, zgłasza się zaledwie 17 procent kobiet w wieku 50-69 lat, dla których są one przeznaczone.

Opublikowany podczas debaty raport „Rak piersi nie zna metryki” ujawnił, że w ostatnich 5 latach badaniom piersi przy użyciu mammografii lub USG poddało się zaledwie 17 procent kobiet w wieku 30-39 lat oraz 20 procent od 40. do 49. roku życia.

- Co druga trzydziestolatka oraz co trzecia czterdziestolatka jeszcze nigdy nie badała swoich piersi pod kątem ewentualnego nowotworu – podkreśliła główna autorka raportu dr Justyna Pokojska z instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem specjalistki pocieszające jest, że aż cztery na dziesięć wykonanych badań USG i mammografii odbyło się z inicjatywy samej pacjentki w ramach tzw. troski o zdrowie, a kolejnych 11 procent z uwagi na zaobserwowaną zmianę w piersi. Tylko 19 procent badań zostało przeprowadzonych z inicjatywy lekarza.

Psychoonkolog Adrianna Sobol pokreśliła, że kobiety powinny regularnie poddawać się badaniom mammograficznym oraz USG w kierunku raka piersi, jak również przynajmniej raz w miesiącu kontrolować piersi samobadaniem (metoda palpacyjną).

Specjalistka dodała, że od niedawna dostępna jest nowa metoda wczesnego wykrywania raka piersi, tzw. termografia wykorzystująca zmiany temperatury w obrębie ciała (przedstawiane w postaci graficznej). Zmiany te mogą świadczyć o rozwoju nowotworu, ponieważ - żeby się rozwijać - tworzy on emitujące ciepło nowe naczynia krwionośne oraz ma zwiększony metabolizm tkankowy.

- Najlepsze efekty w postaci wczesnego wykrycia raka piersi daje skumulowanie różnych dostępnych metod diagnostycznych – podkreśliła Adrianna Sobol. Dodała, że metodą palpacyjną można wykryć guz piersi o rozmiarach około 1 cm, natomiast metoda termograficzna pozwala zdiagnozować nawet zmianę o średnicy zaledwie 3 mm.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 5-letnie przeżycia u kobiet z rakiem piersi wykrytym w latach 1995-1999 uzyskiwano w naszym kraju u 67 procent pacjentek. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano go w latach 2005-2009 wskaźnik ten zwiększył się do 74 procent. Nadal jednak jest on o prawie 10 punktów procentowych niższy niż w Europie Zachodniej i USA.

Eksperci podkreślili podczas debaty, że mimo postępu w terapii dłuższe przeżycia kobiet z rakiem piersi będzie można uzyskać głównie dzięki wczesnemu wykrywaniu tego nowotworu.(pap)

  Nie ma wirusowych podstaw raka piersi ani glejaka Nie ma wirusowych podstaw raka piersi ani glejaka 10-10-2013 Szkolenie

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Rak piersi - sam wiek nie może decydować o wyborze terapii

16-02-2012
Wiek kobiety z rakiem piersi nie może decydować o wyborze optymalnej dla niej terapii. Jeśli starsza pacjentka nie cierpi na minimum trzy schorzenia przewlekłe i ma sprawny umysł może być leczona tak jak chore przed 65. rokiem życia przypominają lekarze.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Rezydenci piszą do premier i do pary prezydenckiej apelują o mediację