Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

FishMed: projekt wykorzystujący model chorób ludzkich do poszukiwania leków

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie realizuje unikatowy projekt FishMed, pod nazwą Wykorzystanie modeli chorób ludzkich w danio pręgowanym do poszukiwania leków oraz miejsc ich uchwytu.

Projekt został  uruchomiony dzięki programowi REGPOT i jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Ma umożliwić poznanie mechanizmów chorób ludzkich oraz potencjalnych sposobów ich leczenia na przykładzie nowego organizmu modelowego jakim jest ryba – danio pręgowany. Jest to alternatywa dla badań przy użyciu kręgowców wyższych, na przykład myszy czy szczurów. Badaniom będą podlegać takie schorzenia jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne oraz te o podłożu epigenetycznym. Organizmy modelowe posłużą do badań nad zjawiskiem regeneracji tkanek.

Cele realizowane będą we współpracy z sześcioma innymi europejskimi ośrodkami wykorzystującymi danio pręgowane w badaniach – są to między innymi Institute of Science and Technology Austria, University of Cambridge, University of Geneva. Zakończenie prac planowane jest w maju 2016 roku.

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie powstał na mocy międzynarodowej umowy między UNESCO a Rządem RP. Jest placówką unikalną w krajach, które przystąpiły ostatnio do Unii Europejskiej. Formalne podstawy dla funkcjonowania jednostki stworzyła ustawa sejmowa z 26 czerwca 1997 roku, jednak faktycznie swoją działalność naukową instytut rozpoczął w 1999 roku.

Jego pierwszym dyrektorem był Szwajcar, prof. Angelo Azzi, zastępcą prof. Jacek Kuźnicki – obecnie kierujący placówką. Instytut zajmuje się prowadzeniem podstawowych badań naukowych w dziedzinie medycyny molekularnej (między innymi nad mechanizmami nowotworzenia i starzenia, molekularnymi podstawami chorób Alzheimera, Parkinsona, odporności na antybiotyki, immunologii), wdrażaniem osiągnięć naukowych do praktyki oraz popularyzacją nowoczesnej medycyny i biologii molekularnej.

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 103.20 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 239.20 zł

Zawody medyczne. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Drakońskie kary stosowane w przetargach to sposób szpitali na zysk