Bezpieczeństwo pacjenta i odpowiedzialność za pacjenta to jeden z ważnych aspektów prawnych, które interesują szpitale. Toczą się obecnie prace dotyczące uregulowania działalności komisji do spraw zdarzeń medycznych, a także dotyczące dokumentacji medycznej, czy utworzenia nowego funduszu związanego z odszkodowaniami za NOP.

Biorący udział w panelu dyskusyjnym poseł Tomasz Latos stwierdził, że jeśli prawo nie będzie opracowywane przy pomocy kancelarii prawnych, nie będzie w pełni efektywne. 
- Jest procedowana ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, do której podchodzę z dużymi nadziejami, ponieważ problemy pacjentów rozpoczynają się właśnie na tym poziomie - mówił poseł Latos. - W krajach europejskich 80 procent procedur medycznych jest realizowanych właśnie na poziomie POZ. Jeżeli dochodzi do zdarzeń medycznych w szpitalach, to należy najpierw postawić pytanie, czy rzeczywiście, tyle potrzeba jest hospitalizacji, czy nie powinno się najpierw zapobiegać, a potem skutecznie leczyć na poziomie ambulatoryjnym. 

Poseł wspomniał o pracach w sprawie przepisów dotyczących jakości w ochronie zdrowia. 
- Jeżeli chodzi o kwestie związane z roszczeniami pacjentów, nie mamy wiedzy, w jakim kierunku pójdą prace legislacyjne z tym związane. Jednak z obserwacji kilkuletnich można powiedzieć, że propozycja, która została przedstawiona, nie satysfakcjonuje pacjentów - dodał poseł Latos.

Problemy legislacji w ochronie zdrowia to problemy, które się powtarzają. Na braki w zakresie konsultacji społecznych zwrócił uwagę Marcin Mikos, sekretarz Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.
- Można zarzucić ustawom, że są pisane niezrozumiałym językiem - mówił Mikos. - Czas jest wrogiem legislacji, podobnie jak brak wysłuchania społecznego.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Dorota Karkowska, reprezentujaca Fundację Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, wspomniała o pozasądowych metodach dochodzenia roszczeń, czyli o działaniu komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. 
- Bardzo często do komisji zwracają się osoby, które doznały poważnych szkód, jednak nie uzyskują rekompensaty w sądach, pomimo że komisja orzekła, iż miało miejsce zdarzenie - mówiła Karkowska. -  W związku z tym powstał pomysł, aby zmodyfikować pojęcie zdarzenia medycznego na "zdarzenie niepożądane" i stworzyć model rekompensaty zdarzeń, które nie są rekompensowane przez system. 

Dorota Karkowska podkreśliła także konieczność wprowadzenia zmian całościowych w zakresie działalności placówek medycznych, w których funkcjonuje zatrudnienie oparte na przepisach Kodeksu pracy oraz na kontraktach, często zupełnie nie regulujacych czasu pracy. 

Piotr Warczyński, ekspert Supra Brokers, przypomniał, że projekty ustaw przechodząc przez cały etap legislacji, są sprawdzane pod wzgledem prawnym zarówno przez biura prawne ministerstwa, jak i parlamentu i prezydenta, ale brak jest sprawdzenia efektów działania ustawy już po jej wejściu w życie, po roku, dwóch czy pięciu latach jej funkcjonowania.

- Jeśli chodzi o niektóre projekty ustaw, na przykład dotyczące regulacji zawodów medycznych, to ustawy na ten temat często nie trafiają do parlamentu, ale czekają w komisjach sejmowych - dodał poseł Latos.

Wojciech Kozłowski, partner Dentons, zasugerował, że dobrze byłoby robić OSR  (ocenę skutków regulacji) za pomocą firm zewnętrznych, które sprawdziłyby efekty działalności nowych przepisów. 

Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa pacjenta, które przekłada się na niższe koszty ubezpieczeniowe.  
- Bezpieczeństwo pacjenta związane jest z kwestią zdarzeń niepożądanych - przypomnial dyrektor Daniluk. - Prawidłowa rejestracja i analiza sprawia, że liczba takich zdarzeń jest mniejsza. Członkowie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych dbają o jak najmniejszą liczbę takich zdarzeń. Przepisy o jakości w ochronie zdrowia mogą być kluczowe w zakresie zapewniania bezpieczeństwa pacjenta.

Piotr Welenc, zastępca dyrektora, Regulatory Software&Compliance ds. rozwoju rynku GRC, Wolters Kluwer Polska SA. mówił o tym, jak placówki powinny się przygotować do nowych przepisów dotyczacych jakości w ochronie zdrowia.

- Dobre zarządzanie to dobre narzędzia, a w Polsce produkujemy bardzo wiele aktów prawnych, na przykład w jednym kwartale 2017 roku powstało ich aż 8 tysięcy - przypomniał. - Bez cyfryzacji prawa i automatyzacji tych procesów trudno przestrzegać prawa. Legalizm wyczerpał możliwości dalszego działania.

Piotr Welenc zwrócił uwagę na trzy elementy prawa: goverance, risk managament oraz compliance, czyli nowoczesne narzędzie zarządzania zgodnością

- Akt prawny musi być inteligentny, a inteligentny akt prawny podaje także mierniki ilościowe i jakościowe, podaje szacunki dotyczące skutków jego wprowadzania. Akt prawny inteligentny przenosi cele w rezultaty mierzalne - wyjaśniał Welenc. - Cyfryzacja jest ułatwieniem w zarządzaniu. Przeszkodą w ich korzystaniu jest bariera mentalna, a nie finansowa.

 

Poseł Latos stwierdził, że akty prawne powinny być jak najbardziej proste, a wiele szczegółowych rozwiązań powinno być zawartych w rozporządzeniach do ustaw.

Podczas sesji poruszano takie tematy jak ocena legislacji – jakość stanowionego prawa w polskiej ochronie zdrowia, bezpieczeństwa placówki, personelu i pacjentów - aspekty prawne, ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych – możliwe rozwiązania, odpowiedzialność karna i cywilna personelu medycznego, prawo pracy i medycyna oraz planowane zmiany dotyczące systemu rozpatrywania roszczeń pacjentów.

W sesji wziął udział Piotr Welenc, zastępca dyrektora, Regulatory Software&Compliance ds. rozwoju rynku GRC, Wolters Kluwer Polska SA. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni także: Piotr Daniluk, Dyrektor ds. Medycznych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, Dorota Karkowska, Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, członek rady Narodowego Funduszu Zdrowia, Tomasz Latos, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, Marcin Mikos, sekretarz Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego, Piotr Warczyński, ekspert Supra Brokers SA, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2014-2017. Moderatorem dyskusji był Wojciech Kozłowski, partner Dentons. 

Forum Rynku Zdrowia odbywa się 23 i 24 października 2017 roku w warszawskim hotelu Sheraton. Przedsięwzięcie gromadzi ponad 1000 przedstawicieli środowiska medycznego. Jest to wielowątkowa, poruszająca aktualne tematy debata o systemie ochrony zdrowia w Polsce.