„Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej” – to hasło pierwszej otwartej konferencji, która odbyła się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dyskusja na ten temat rozpoczyna narodową debatę o tym, jak ma w przyszłości wyglądać system ochrony zdrowia w Polsce i na co wydać dodatkowe miliardy, które się pojawią w zdrowiu.

Zdaniem Świerczyńskiego, w ostatnich latach powstało wiele rozbieżnych interpretacji przepisów. "Na przykład, potocznie przyjmuje się, że konstytucja zapewnia bezpłatny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, tymczasem nie jest to prawda. Konstytucja mówi o równym dostępie do świadczeń, to nie jest to samo" – wskazał.

Ocenił, że obecnie mamy do czynienie z brakiem równego dostępu do świadczeń w publicznym systemie opieki. "Zasadniczym problemem w świetle konstytucji RP i problemem, który należy rozwiązać, jest kwestia rzeczywistego dostępu do świadczeń. System jako całość powinien być efektywny" – powiedział.

 

10 tez w ochronie zdrowia

Jak zaznaczył, konstytucja nie przesądza konstrukcji systemu opieki zdrowia jako całości, ani jego poszczególnych elementów. "Istnieje możliwość przebudowy systemu ochrony zdrowia bez potrzeby zmiany konstytucji" – stwierdził.

Świerczyński przedstawił 10 tez, wśród których znalazło się m.in. stwierdzenie, że "solidaryzm społeczny w ochronie oznacza wprowadzenie jednakowych dla wszystkich potencjalnych beneficjentów publicznego systemu ochrony zdrowia, zasad partycypacji w jego finansowaniu". "A zatem w szczególności niesolidarne wydaje się wyłączenie bądź ograniczenie składek zdrowotnych rolników ubezpieczonych w KRUS" – wskazał.

Inna z tez mówiła o "konieczności rozważenia wprowadzania motywatorów finansowych w celu eliminacji nierówności w dostępie do świadczeń", a więc także możliwości współpłacenia. "Wprowadzenie ograniczonego współpłacenia za niektóre świadczenia lub za ich niezrealizowanie może się przyczynić do bardziej racjonalnego korzystania z systemu opieki zdrowotnej przez obywateli" – powiedział prof. Świerczyński. Jak zastrzegł, "oczywiście model ten nie może stanowić bariery do świadczeń, dlatego osobom ubogim opłaty mogłyby być refundowane".

A.P.M/PAP