Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Konstytucja mówi o równym dostępie do świadczeń, ale nie bezpłatnym

Konstytucja gwarantuje równy dostęp do świadczeń, nie bezpłatny – wskazał w środę podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia” prawnik prof. UKSW Marek Świerczyński. Jak mówił, ograniczenia dot. składek rolników wydają się niesolidarne, a współpłacenie - warte rozważenia.

„Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej” – to hasło pierwszej otwartej konferencji, która odbyła się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dyskusja na ten temat rozpoczyna narodową debatę o tym, jak ma w przyszłości wyglądać system ochrony zdrowia w Polsce i na co wydać dodatkowe miliardy, które się pojawią w zdrowiu.

Zdaniem Świerczyńskiego, w ostatnich latach powstało wiele rozbieżnych interpretacji przepisów. "Na przykład, potocznie przyjmuje się, że konstytucja zapewnia bezpłatny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, tymczasem nie jest to prawda. Konstytucja mówi o równym dostępie do świadczeń, to nie jest to samo" – wskazał.

Ocenił, że obecnie mamy do czynienie z brakiem równego dostępu do świadczeń w publicznym systemie opieki. "Zasadniczym problemem w świetle konstytucji RP i problemem, który należy rozwiązać, jest kwestia rzeczywistego dostępu do świadczeń. System jako całość powinien być efektywny" – powiedział.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

10 tez w ochronie zdrowia

Jak zaznaczył, konstytucja nie przesądza konstrukcji systemu opieki zdrowia jako całości, ani jego poszczególnych elementów. "Istnieje możliwość przebudowy systemu ochrony zdrowia bez potrzeby zmiany konstytucji" – stwierdził.

Świerczyński przedstawił 10 tez, wśród których znalazło się m.in. stwierdzenie, że "solidaryzm społeczny w ochronie oznacza wprowadzenie jednakowych dla wszystkich potencjalnych beneficjentów publicznego systemu ochrony zdrowia, zasad partycypacji w jego finansowaniu". "A zatem w szczególności niesolidarne wydaje się wyłączenie bądź ograniczenie składek zdrowotnych rolników ubezpieczonych w KRUS" – wskazał.

Inna z tez mówiła o "konieczności rozważenia wprowadzania motywatorów finansowych w celu eliminacji nierówności w dostępie do świadczeń", a więc także możliwości współpłacenia. "Wprowadzenie ograniczonego współpłacenia za niektóre świadczenia lub za ich niezrealizowanie może się przyczynić do bardziej racjonalnego korzystania z systemu opieki zdrowotnej przez obywateli" – powiedział prof. Świerczyński. Jak zastrzegł, "oczywiście model ten nie może stanowić bariery do świadczeń, dlatego osobom ubogim opłaty mogłyby być refundowane".

A.P.M/PAP

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Więcej na temat

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22-05-2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pierwsza narodowa debata o tym, że pacjent ma prawa i obowiązki