Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Minister zdrowia deklaruje dialog z lekarzami

Dla lekarzy
Naczelna Rada Lekarska spotkała się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Rada otrzymała deklarację ministra dotyczącą otwarcia na dialog z samorządem zawodowym lekarzy.

Jest to bardzo cenna deklaracja zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę dość napięte stosunki, które łączyły z samorządem lekarskim poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Radziwiłł mimo że wywodził się z samorządu lekarskiego (w latach 2001-2010 był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej), unikał spotkań z jego przedstawicielami.

Być może było to wynikiem krytycznego stosunku samorządu lekarskiego do poczynań ministra zdrowia. Krytykowane było wiele wprowadzanych regulacji, takich jak chociażby przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej, podstawowej opieki zdrowotnej, egzaminów lekarskich, czy ostatnich propozycji dotyczących możliwości łączenia dyżurów przez lekarzy.

Może ministrowi Szumowskiemu, w ostatnim czasie bardziej związanemu ze środowiskiem nauki, będzie łatwiej zaangażować się w sprawy lekarzy, gdyż nie będzie postrzegany jako wyłącznie ich reprezentant.

Podczas piątkowego (12 stycznia 2018 roku) spotkania z nowym ministrem w Naczelnej Izbie Lekarskiej rozmawiano także o wielu kwestiach dotyczących aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia, w tym warunków wykonywania zawodu przez lekarzy.

Na spotkanie z nowym ministrem zdrowia czekają także lekarze rezydenci. Minister zapewnił, że dialog z rezydentami jest dla niego bardzo ważny, ale że potrzebuje jeszcze kilku dni i w związku z tym zaapelował o cierpliwość.

Ostatnie spotkanie rezydentów z szefem resortu odbyło się na początku stycznia 2018, wówczas jeszcze z Konstantym Radziwiłłem, jednak nie przyniosło ono porozumienia w sprawach płacowych oraz finansowania ochrony zdrowia.

  Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski 09-01-2018 Szkolenie

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Lekarz i przedsiębiorczość. Od teorii do praktyki

W publikacji zaprezentowano katalog pozamedycznych ról, jakie lekarz może pełnić, prowadząc...
Cena: 49.00

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

Prezentowana książka to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy o zawodach...
Cena: 141.90
Promocja: 127.71 zł

Prawa lekarza. Zarys problematyki

W książce omówiono całokształt regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu lekarza,...
Cena: 49.00

Więcej na temat

Radziwiłł: wezwania do redukcji pracy lekarzy - skandaliczne i haniebne

08-11-2017
Zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej, odbieram jako uderzenie w podstawy w etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - powiedział w środę 8 listopada 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, wezwania do redukcji pracy lekarzy uważa za skandaliczne i haniebne.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wartość rynku farmaceutycznego w roku 2017 to 38,3 mld zł