Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia walczy z otyłością

Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia wspiera lokalne inicjatywy samorządów, dotyczące walki z otyłością.  Programy dotyczące tego problemu realizowane były między innymi w Toruniu, Chorzowie, Mysłowicach, Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i Lesznowoli.
Warto wiedzieć: Samorządy zobowiązały się do kontynuacji działań skierowanych do osób otyłych w ramach środków własnych.

W remach programów pomagano ich uczestnikom nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim utrwalić właściwe nawyki związane z prawidłowym sposobem odżywiania i stylem życia.

Głównym kryterium udziału w programie była zdiagnozowana otyłość – BMI powyżej 30 kg/m2. Mieszkańcy chcący wziąć udział w projekcie wypełniali ankiety bądź też brali udział we wstępnych badaniach kwalifikacyjnych, takich jak: pomiar masy ciała, poziomu cholesterolu całkowitego, glukozy, trójglicerydów czy też ciśnienia tętniczego.

Osoby zakwalifikowane do programu miały zapewnione porady dietetyka i psychologa, a także różne formy zajęć fizycznych pod okiem trenerów. Niektóre z samorządów dodatkowo organizowały warsztaty kulinarne.

W efekcie realizacji programu w Mysłowicach 36 uczestników programu straciło łącznie 184,5 kg. Pojawiły się także nowe nawyki dotyczące wyboru produktów żywnościowych. Sukcesem jest również wzrost aktywności fizycznej u 65 procent osób biorących udział w programie.

W Chorzowie program ukończyły 23 osoby z 29 zakwalifikowanych. Odnotowany spadek masy ciała średnio o 5,2 kg, a wskaźnika BMI o 1,91kg/m2 w całej grupie. Poprawiły się także parametry tj. ciśnienie tętnicze oraz cholesterol LDL (- 19,4 mg procent).

  Dowiedz się więcej 116,10
Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 3. Naukowe podstawy promocji zdrowia
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

W Toruniu rekordzistka schudła 27 kg i utrzymuje prawidłową masę ciała. Średnia utracona masa ciała w tej grupie to 11,07 kg.

W Lesznowoli u 90 procent uczestników zauważono wzrost świadomości na temat znaczenia prawidłowego odżywiania. Warsztaty kulinarne to forma wsparcia, która najbardziej podobała się młodym uczestnikom programu.

Satysfakcjonująca utrata kilogramów, czyli aż 251,80 kg wśród 19 osób to efekt uczestnictwa w spotkaniach grup w Kaliszu.

W Poznaniu w programie udział wzięło 32 uczestników. Łączna utrata kilogramów u 13 osób to 65,1 kg, u 15 osób zaobserwowano zahamowanie przyrostu kilogramów bądź utrzymanie masy ciała na dotychczasowym poziomie.

W Ostrowie Wielkopolskim 20-osobowa grupa uczestników schudła łącznie około 53 kg. Każdy z uczestników zmniejszył poziom tkanki tłuszczowej średnio o 1,7 procenta. Dzięki zajęciom sportowym poprawiła się także sprawność i kondycja fizyczna.

Uczestnicy programów jednomyślnie deklarują, że ich samopoczucie zdecydowanie się poprawiło, wzrosło poczucie własnej wartości. Co ważne, zmienił się również ich styl życia. Zdecydowana większość zamierza kontynuować to, czego nauczyła się podczas trwania programu i jest gotowa zachęcać do zmian swoje rodziny oraz kolegów z pracy.

Niezwykle cenna okazała się możliwość wzajemnego wsparcia w walce z otyłością oraz motywacja do nieulegania słabościom. Proces mający na celu osiągnięcie prawidłowej masy ciała jest długotrwały i często wymaga wielu wyrzeczeń.

Samorządy zobowiązały się do kontynuacji działań skierowanych do osób otyłych w ramach środków własnych.

  Mamy już pandemię, a nie tylko epidemię otyłości 07-12-2014 Szkolenie

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Kolejne szpitale spełniają normy jakości CMJ