Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

MZ: pacjenci będą mogli dopłacać do wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby świadczeniodawcy otrzymali pieniądze za wykonanie zabiegu, a wyrób medyczny byłby rozliczany osobno po cenie urzędowej – mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.
Warto wiedzieć: Według resortu po wprowadzeniu cen urzędowych wyrobów medycznych pozycja przetargowa producentów będzie znacznie słabsza niż obecnie, dlatego placówki za niższe ceny będą mogły kupić lepsze wyroby.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Według wiceministra w rezultacie szpital nie mógłby zarabiać, kupując najtańszy produkt, chyba że uzyskałby dokładnie ten sam po niższej cenie, niż wynegocjowało ministerstwo. 

- Chcemy też, by pacjent mógł się decydować na dowolny produkt medyczny. Do tych ponadstandardowych, które trafią na listę refundacyjną, ale nie będą w 100 procentach finansowane przez NFZ, będzie mógł dopłacić różnicę między poziomem dofinansowania ze środków publicznych a jego ceną – wyjaśniał Łanda.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa będzie możliwość wyboru innego asortymentu za pełną odpłatnością. Wówczas jednak także taki sprzęt będzie finansowany przez NFZ. Teraz pacjent ma wybór – albo zgodzić na to, co oferuje Funduszu, albo zapłacić za wszystko samemu. Nie ma możliwości dopłaty.

Szczegółowe zasady dotyczące poszczególnych wyrobów zostaną określone w rozporządzeniach. Pierwsze mają dotyczyć wyrobów absorpcyjnych.

Pełna relacja z debaty www.edgp.gazetaprawna.pl

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Kontrola zarządcza w placówkach ochrony zdrowia

W książce przedstawiono problematykę stosowania obowiązkowej kontroli zarządczej w placówkach...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Więcej na temat

Wyroby medyczne i inne towary związane z ochroną zdrowia jako towar objęty obniżoną stawką VAT

18-06-2010
Komentarz omawia wyroby medyczne i inne towary związane z ochroną zdrowia jako towar objęty obniżoną stawką podatku VAT. W opracowaniu przedstawiono stawkę 7% podatku VAT oraz kontrowersje związane z jej stosowaniem, zarówno w przypadku wyrobów medycznych, produktów leczniczych, jak i towarów związanych z ochroną zdrowia. Opisano również problem określenia właściwej stawki podatku VAT wiążący się z kryteriami formalnymi (dla wyrobów medycznych i produktów leczniczych) oraz z kwalifikacją statystyczną (w przypadku innych towarów związanych z ochroną zdrowia).

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pacjenci sceptycznie na temat reformy rynku aptecznego