Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

MZ pracuje nad projektem Narodowego Instytutu Onkologii

Projekt koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii ma powstać najpóźniej do końca czerwca; minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał zespół, który ma się tym zająć. Powstanie Instytutu zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki.
Warto wiedzieć: Pracami zespołu - jako jego przewodniczący - pokieruje kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Piotr Czauderna.

 

 

W składzie zespołu są m.in. konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej Maciej Krzakowski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kielcach Stanisław Góźdź, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu Adam Maciejczyk, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Ewa Lech–Marańda oraz kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Mirosław Markiewicz.

 

W pracach zespołu uczestniczyć będą również: ordynator Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Tomasz Szczepański, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie Jan Walewski oraz przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Jacek Fijuth.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Zadaniem Zespołu jest opracowanie projektu koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Zespół ma zakończyć działalność po zrealizowaniu tego celu, nie później niż 30 czerwca.

 

Środowisko onkologiczne od lat deklaruje gotowość utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii.

 

W 2013 r. mówił o tym m.in. ówczesny szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. W myśl tamtej koncepcji, Narodowy Instytut miał powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie oraz Bydgoszczy i być trzonem, na którym opierać się miało leczenie onkologiczne w Polsce. Instytut miał koordynować działania zarówno w obszarze leczenia chorób nowotworowych, jak i szkolenia lekarzy w dziedzinie onkologii.

 

W 2014 r. ówczesny konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski podnosił, że konieczne są jasne standardy leczenia onkologicznego oparte na rzetelnej wiedzy, stale aktualizowane, z uwzględnieniem regionalnych możliwości. Wskazywał, że potrzebne jest umocowanie ustawowe takich standardów oraz instytucji, która je stworzy, przeszkoli lekarzy i będzie monitorować przestrzeganie tych standardów, np. - jak proponował - mógłby powstać Narodowy Instytut Onkologii.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że zachorowalność na choroby nowotworowe będzie nadal rosnąć. W 2008 r. na całym świecie wykryto ją u 13 mln osób, a 7 mln chorych zmarło. W 2030 r. liczba zachorowań onkologicznych zwiększy się do ponad 21 mln, a liczba zgonów – do 13 mln.(PAP)

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych

W książce przedstawiono komentarze i glosy do orzeczeń sądowych odnoszących się do prawa...
Cena: 169.00
Promocja: 126.75 zł

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

Prezentowana książka to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy o zawodach...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Eksperci: onkologia powinna stać się priorytetem w opiece medycznej

24-05-2013
Onkologia powinna stać się priorytetem w polskiej opiece medycznej, inaczej nie sprostamy rosnącym potrzebom w leczeniu chorób nowotworowych - podkreślali w czwartek eksperci podczas II Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych w Warszawie.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Dwóch wiceministrów zdrowia traci stanowiska