Uwagi samorządu lekarskiego dotyczą  dokumentu MEC 207/ Therapeutic Abortion o numerze REV2/Oct2017 będącym propozycją nowelizacji deklaracji WMA w sprawie „aborcji terapeutycznej”. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz przesłał 12 lutego 2018 roku uwagi samorządu lekarskiego do tego dokumentu.

Uwagi zostały oparte o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 roku. W postępowaniu wszczętym wówczas na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej Trybunał orzekł, że działanie zgodnie z własnym sumieniem jest nie tylko jego prawem, ale i obowiązkiem lekarza.

Prezes Hamankiewicz wskazał, że należy przyjąć z zadowoleniem wyraźne wskazanie w projekcie, że lekarz ma prawo odmówić dokonania aborcji.

- Lekarze bowiem mają prawo do działania zgodnie ze swym sumieniem, a ci, którzy z tego powodu nie podejmują się wykonywania niektórych świadczeń zdrowotnych, nie mogą być dyskryminowani lub podlegać odpowiedzialności zawodowej, co powinno być chronione przez prawo krajowe za pomocą tzw. "klauzuli sumienia" – uważa prezes NRL.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Hamankiewicz zaznaczył natomiast wyraźnie, że zdaniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego wymaganie od lekarza, aby kierował pacjentkę do innego podmiotu leczniczego albo innego lekarza, u którego będzie realna możliwość taki zabieg wykonać nie jest zgodne z polską Konstytucją.  

Według lekarzy tego rodzaju informacje powinny być udzielane przez podmioty odpowiedzialne za organizację systemu ochrony zdrowia, czyli władze publiczne, kierownictwo podmiotów leczniczych, NFZ, a nie przez poszczególnych lekarzy, którym sumienie nie pozwala uczestniczyć w aborcji.


Szukasz kolejnych informacji z zakresu ochrony zdrowia?
Skorzystaj z wiedzy i narzędzi, jakie zapewnia serwis LEX Ochrona Zdrowia. Kliknij i przekonaj się, że Twoja praca może stać się łatwiejsza >>