Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Osiem nowych produktów na liście leków 75+

Od 1 stycznia 2017 roku lista bezpłatnych leków dla seniorów zwiększyła się o osiem nowych pozycji (kodów EAN), leków będących odpowiednikami już wcześniej zawartych w tym wykazie.
Lista leków dla seniorów ulegnie zmianie
W ramach topiku:
Bezpłatne leki dla seniorów Rynek leków
Warto wiedzieć: W projekcie listy bezpłatnych leków dla seniorów nie znajdują się natomiast niesterydowe leki przeciwbólowe zawierające naproksen.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Zgodnie z projektem listy bezpłatnych leków dla seniorów od 1 stycznia 2017 roku refundacją zostaną objęte preparaty insulin ludzkich i analogów szybkodziałających z grupy limitowej 14.1, hormony trzustki – insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich. 

Poza tym do wykazu dodano leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych, w monoterapii (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, do jej późnych okresów, kiedy działanie lewodopy słabnie lub staje się nierówne i występują wahania skuteczności leczenia (wyczerpanie dawki lub efekt przełączania-zjawisko „on-off”).

Na liście leków dla osób w wieku 75 plus znalazł się również lek zawierający umeclidinii bromidum do stosowania u dorosłych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w ramach leczenia podtrzymującego.


Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>


W projekcie listy bezpłatnych leków dla seniorów nie znajdują się natomiast niesterydowe leki przeciwbólowe zawierające naproksen. Spośród wielu leków obecnych na tej liście stosowanych u pacjentów z chorobą i zespołem Parkinsona usunięto leki  zawierające  substancję czynną biperidenum.

Źródło: www.mz.gov.pl
 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Ochrona patentowa produktów leczniczych [EBOOK PDF]

Monografi a stanowi pierwsze na polskim rynku kompleksowe opracowanie tematyki ochrony patentowej...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Reklama produktów leczniczych

Od uchwalenia w dniu 6 września 2001 r. ustawy - Prawo farmaceutyczne Główny Inspektor...
Cena: 63.00

Więcej na temat

Projekt bezpłatnych leków dla seniorów to korzyści ekonomiczne

28-06-2016
Projekt stworzenia listy bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia może przynieść pewne korzyści ekonomiczne, między innymi dlatego, że spowoduje spadek liczby hospitalizacji i stworzy szansę rozwoju rodzimego przemysłu farmaceutycznego – oceniają eksperci. 

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Rozpoczęła działalność Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna