Na czele listy uplasowały się w większości kraje europejskie a na ostatnich miejscach kraje afrykańskie i niektóre azjatyckie. Stany Zjednoczone, mimo, że posiadają najtańszą i dobrej jakości żywność, nie weszły do pierwszej dwudziestki ze względu na duży procent ludzi otyłych i chorych na cukrzycę. Poza czołówką znalazła się też Japonia ze względu na relatywnie wysokie ceny żywności.  Ostatnie miejsce wśród 125 zbadanych państw zajął Czad. Przed nim uplasowały się na dole listy Etiopia i Angola.

Organizacja Oxfam brała pod uwagę takie kryteria jak dostępność, jakość i ceny żywności a także procent niedożywionych dzieci, dostępność do czystej wody, procent otyłych i cukrzyków.

Oxfam ocenia, że codziennie 840 mln ludzi na całym świecie jest głodnych, mimo, że istniejąca ilość żywności wystarczyłaby dla wszystkich. Organizacja wezwała do zmian w sposobach produkcji i dystrybucji żywności.

Naukowcy z Oxfam ostrzegają, że zmiany klimatu na Ziemi mogą spowodować wzrost liczby ludzi zagrożonych głodem z 20 proc. obecnie do 50 proc. w roku 2050.

Oxfam jest międzynarodową konfederacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. Została założona w 1942 w angielskim Oxfordzie. W roku 2002 w jej skład wchodziło 12 organizacji pracujących w 90 krajach. (pap)