Pytanie

Czy można pacjentom przebywającym w ZOL-u, podawać specjalistyczne leki, przyniesione i zakupione przez rodzinę?

ZOL posiada umowę na świadczenie usług medycznych z NFZ.

Jeżeli tak, to w jaki sposób należy to dokumentować?

Odpowiedź

W zasadzie nie ma przeszkód prawnych w zakresie podawania leków przyniesionych i zakupionych przez pacjentów, należy jednak pamiętać o odpowiedzialności za pacjenta, który znajduje się pod opieką zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL) i w związku z tym koniecznością zachowania należytej staranności w ustalaniu zasadności podawania takich leków.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej - dalej r.ś.g. świadczenia gwarantowane realizowane przez ZOL obejmują:

1) świadczenia udzielane przez lekarza;

2) świadczenia udzielane przez pielęgniarkę;

3) rehabilitację ogólną w podstawowym zakresie, prowadzoną w celu zmniejszenia skutków upośledzenia ruchowego oraz usprawnienia ruchowego;

4) świadczenia psychologa;

5) terapię zajęciową;

6) leczenie farmakologiczne;

7) leczenie dietetyczne;

8) zaopatrzenie w wyroby medyczne, w tym określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych w zakładzie opiekuńczym;

9) edukację zdrowotną polegającą na przygotowaniu świadczeniobiorcy i jego rodziny lub opiekuna do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych.

W zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie:

1) badania diagnostyczne;

2) leki.

Oznacza to, że ZOL zapewnia bezpłatnie leki, wyłącznie w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych, zatem jeżeli jakieś leki, które przyjmuje świadczeniobiorca nie mieszczą się w tym zakresie mogą być zapewnione w inny sposób, w tym również za pośrednictwem rodziny. 

Pamiętać jednak należy, że w takim przypadku ZOL jest zobowiązany weryfikować zasadność leczenia farmakologicznego, albowiem pacjent znajduje się pod opieką ZOL, i odpowiednio to dokumentować w dokumentacji medycznej pacjenta (na przykład kontynuacja leczenia zleconego przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, określenie dawkowania leków itp.). Dowodem na zasadność podawania określonych leków może być zaświadczenie wystawione przez lekarza ordynującego leki czy odpis z dokumentacji medycznej, które należy załączyć do dokumentacji medycznej.

Czytaj inne komentarze tej autorki:

Lekarz POZ może wystawić receptę dla pacjenta przebywającego w sanatorium>>>


Specjalista medycyny nuklearnej musi być członkiem konsylium >>>


Kontrolę NFZ może przyjąć także osoba upoważniona >>>


Podmiot leczniczy nie może rozszerzyć uprawnień do świadczeń poza kolejnością >>>

Lekarz z kwalifikacjami potrzebny do otwarcia przychodni lekarza rodzinnego >>>


Nocna i świąteczna pomoc bez badań diagnostycznych>>>      

Agnieszka Pietraszewska-Macheta

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła aplikację sądową. Od 1998 roku pracuje w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, następnie jako pracownik Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych. Od 2003 roku jest pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, początkowo jako naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, a obecnie jako radca prawny w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Warszawie. Jest współautorką komentarza do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.