Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Pilne zmiany potrzebne w pediatrii

Mamy głęboką zapaść w psychiatrii dziecięcej, a w leczeniu dzieci brakuje koordynowanej i kompleksowej opieki – podkreślał prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w środę podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia”. - Dziś nie ma się kto zająć dziećmi, którzy chorują na anoreksję, bulimię czy są po próbach samobójczych.

Prof. Wysocki w czasie debaty narodowej wskazywał na słabe punkty opieki nad dziećmi w Polsce. Podkreślał, że brakuje kompleskowej i koordynowanej opieki nad dziećmi i młodzieżą.

- Trzeba doprowadzić nad aktywnej opieki nad zdrowym dzieckiem - podkreślał prof. Wysocki. - Trzeba zachęcać rodziców do regularnych badań profilaktycznych, dentystycznych.  

Prof. Wysocki wskazał, że musimy tworzyć regionalne centra opieki kompleksowej, ale także poprawić finansowanie rehabilitacji, by poprawić do niej dostęp.

- Dziś rehabilitacja przychodzi za późno - mówi prof. Wysocki. - Młody człowiek zostanie z problemem do końca życia. Marzy mi się, by rodzina, która ma ciężko chore dziecko miała ufundowanego asystenta rodziny, który ich odciąży w codziennych obowiązkach.

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Powinno być mniej hospitalizacji dzieci

Prof. Wysocki podkreślał, że koniecznie powinny powstać centra urazowe dla dzieci. Mówił, że koniecznie trzeba zmienić finansowanie świadczeń tak, by zmniejszyć ilość hospitalizacji u dzieci.

- Teraz nadużywamy hospitalizacji u dzieci - mówi prof. Wysocki. - By zrobić banalne badanie rezonansem, trzeba dziecko znieczulić i uśpić. Trzeba lepiej zapłacić za hospitalizacje jednodniowe, wtedy nie trzeba będzie kłaść dzieci do szpitala, by je zdiagnozować. 

Jak wesprzeć najsłabsze grupy społeczne?

Prof. Cezary Włodarczyk, ekspert ds. ochrony zdrowia mówił o "solidarności" i "równości" w ochronie zdrowia. Podkreślał, że musimy rozważyć wprowadzenie prytwanych ubezpieczeń. 

- Pacjent na tomograf w publicznej ochronie zdrowia czeka 4 miesiące, a w prytwanej placówce - 4 dni - podaje prof. Włodarczyk. - Kto nie zdobędzie się na to, by wydać 800 zł, by szybciej się przebadać. To mamy równe traktowanie czy nie?

Prof. Włodarczyk podał także inny przykład: w poczekalni poradni ortopedycznej młody człowiek wyszedł od lekarza i powiedział, że lekarz mu powiedział, że operacja jest mu potrzebna i jak zapłaci może ją mieć w tym tygodniu, ale jak chce uzyskać świadczenie w ramach NFZ musi poczekać dwa lata.

- Jeśli operacja mogła odbyć się w tym tygodniu, to znaczy, że była mu potrzebna - podkreśla prof. Wysocki. - Musimy coś z tym zrobić. To dlatego musimy rozważyć prywatne ubezpieczenie. One mogą być jakąś szansą. 

Prof. Wysocki dodaje, że "równość" w zdrowiu powinna polegać na tym, że kiedy ktoś ma większą potrzebę, należy mu się więcej, a ktoś kto ma mniejszą potrzebę, należy mu się mniej. W oparciu o tę zasadę, możemy opiekować się osobami starszymi czy kobietami w ciąży.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Więcej na temat

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22-05-2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Konstytucja mówi o równym dostępie do świadczeń, ale nie bezpłatnym