Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Podkarpackie: samorząd województwa przekaże 160 mln zł dla szpitali

160 mln zł otrzymają szpitale z województwa podkarpackiego ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze dostanie 16 z 19 aplikujących o nie placówek. Trzy kolejne placówki mają szansę na wsparcie w roku 2018.
Warto wiedzieć: W trybie pozakonkursowym dotacje otrzymały szpitale wojewódzkie z Podkarpacia. Była to kwota 220 milionów złotych, zatem łącznie do szpitali na Podkarpaciu trafi ponad 400 milionów złotych.
Dla menedżerów

Zarząd województwa podkarpackiego podjął dwie uchwały w tej sprawie. Pierwsza zawiera ocenę merytoryczną wniosków złożonych w konkursie dotyczącym infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Na jej podstawie zarząd wkrótce podpisze umowy o dofinansowanie inwestycji dla szpitali w Brzozowie, w Nisku, w Mielcu, w Łańcucie, w Przeworsku, w Strzyżowie, w Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), w Kolbuszowej, w Jarosławiu, w Stalowej Woli oraz w Leżajsku.

Druga uchwała dotyczyła relokacji środków w ramach RPO WP 2014-2020, co jeszcze w 2017 roku zapewni finansowanie zadań, o które aplikowały szpitale w Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.

Natomiast do roku 2018 na wsparcie muszą poczekać szpitale w Sanoku, w Dębicy i w Nowej Dębie. Wnioski o środki inwestycyjne w tych placówkach otrzymały najmniej punktów, ale zarząd województwa będzie czynił starania w Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na dalszą relokację środków w ramach RPO dla województwa.

- Wszystkie spośród 19 aplikacji, jakie do nas wpłynęły, przeszły pozytywną ocenę formalną i zasługiwały na to, by w ślad za nimi poszły konkretne działania z naszej strony. Mówimy tu o pieniądzach, które przyczynią się do poprawy standardu leczenia mieszkańców naszego województwa. Stąd decyzja o zapewnieniu dodatkowych środków na konkurs oraz uruchomienie procedury, która zapewni wsparcie trzem placówkom będącym  póki co „pod kreską” -  wyjaśnia Stanisław Kruczek członek zarząd województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Łączne dofinansowanie, jakie w ramach tego działania trafi do szpitali, to ponad 160 mln. złotych.

 

- Jeśli środki pozyskane z RPO WP połączymy z wkładem własnym zapewnionym w większości przypadków przez samorządy powiatowe, to mówimy o kwocie przekraczającej 200 mln złotych. Trzeba jasno powiedzieć, że szpitale powiatowe na Podkarpaciu jeszcze nigdy nie otrzymały tak dużych środków z RPO. Bardzo nas to cieszy, ponieważ starania lokalnych samorządów o pozyskanie pieniędzy unijnych połączone z wygospodarowywaniem wkładów własnych na inwestycje znacznie wpłynie na jakość usług medycznych - podkreśla Stanisław Kruczek.

- Cieszę się, że tak duża kwota trafi do szpitali powiatowych. Placówki te również borykają się z problemami finansowymi i wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to szansa na poprawę jakości leczenia. Przypomnę również, że w trybie pozakonkursowym dotacje otrzymały szpitale wojewódzkie. Była to kwota 220 milionów złotych, zatem łącznie do szpitali na Podkarpaciu trafi ponad 400 milionów złotych – dodaje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. 

Źródło: www.podkarpackie.pl

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Pracodawcy RP: środki unijne także dla prywatnych podmiotów

20-02-2014
Pracodawcy RP napisali list do wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna w sprawie informacji zawartych na stronie internetowej Ministerstwa dotyczących środków unijnych dla sektora opieki zdrowotnej. Z prezentacji zamieszczonej na stronie wynika, że beneficjentami środków będą podmioty publiczne.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Chorzy na cukrzycę żyją o 12 lat krócej