Przy wyborze szpitali pod uwagę zostały wzięte dwa kryteria: możliwość umówienia wizyty na konkretną godzinę oraz korzystanie z wygodnych dla pacjenta terapii skracających czas podania leku, jakimi są na przykład terapie podskórne. Takich wyróżnionych szpitali jest w Polsce 20.

– Jesteśmy zaszczyceni, że Copernicus Podmiot Leczniczy Wojewódzkie Centrum Onkologii otrzymał godło Szpital Przyjazny – mówi prezes spółki Dariusz Kostrzewa. –  Możliwość umówienia się pacjenta na daną godzinę i oferowanie dostępu do terapii podskórnych to ogromne ułatwienie dla pacjentów, którzy i tak bardzo dużo czasu poświęcają na swoje leczenie – dodaje Kostrzewa.

Z kolei profesor dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed zauważa, że godło to: „dowód, że warto być otwartym dla naszych pacjentów.
- Jest nam niezmiernie miło, że Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znalazła się wśród 20 placówek w Polsce, które otrzymały godło Szpital Przyjazny. Pacjenci powinni mieć dostęp do aktualnie dostępnych nowoczesnych terapii oraz móc umawiać się na daną godzinę – mówi profesor.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Tytułem Szpital Przyjazny zostały wyróżnione między innymi: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA im. Prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Szpital przy ulicy Banacha w Warszawie oraz  Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Fundacja Onkologiczna Alivia poprzez serwis Onkomapa.pl, umożliwia pacjentom oprócz znalezienia danej placówki onkologicznej w Polsce uzyskanie dodatkowej wiedzy na temat tego, która z placówek jest przyjazna dla pacjenta i umożliwia umówienie się na konkretną godzinę oraz stosuje terapie w podaniu podskórnym trwające kilka minut. W obliczu choroby, zwłaszcza onkologicznej, pacjent potrzebuje większej empatii i zrozumienia także ze strony personelu medycznego.

Organizatorami kampanii „Choroba? Pracuję z nią!" są Pracodawcy RP, wiodąca organizacja zrzeszająca ponad 12 tysięcy firm w Polsce oraz siedem aktywnie działających organizacji pacjentów: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem", Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia, Fundacja Rak'n'Roll – Wygraj Życie!, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg". Celem kampanii jest wspólne działanie na rzecz tworzenia dogodnych warunków pracy dla chorujących przewlekle pracowników.

 

Źródło: www.pomorskie.pl, www.pracujeznia.pl