Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że jednoznaczna identyfikacja leków, pacjentów, materiałów i urządzeń medycznych znacząco wpływa na jakość pracy personelu medycznego. Każda z brytyjskich pielęgniarek spędza bowiem średnio miesiąc czasu w ciągu roku na poszukiwaniu zagubionego sprzętu, materiałów medycznych lub dokumentów. Każdego dnia około jednej czwartej wszystkich pielęgniarek w szpitalu szuka karty chorobowej pacjenta lub jego danych laboratoryjnych.

- Zastosowanie kodów kreskowych w naszym szpitalu z pewnością może przyczynić się do racjonalizacji procesu podawania leków. Z jednej strony wpłynie na wzrost gospodarności a z drugiej na bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy, szczególnie pielęgniarek. Istotnym aspektem jest wyeliminowanie ręcznego wprowadzania danych do sytemu, które może powodować błędy. Dzięki kodom kreskowym GS1, będziemy mogli zaoszczędzić czas personelu medycznego, który będzie mógł teraz więcej czasu poświęcić pacjentom – komentuje dr Anna Anders, zastępca Dyrektora ds. Finansowych ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zapewni dokładność identyfikacji towarów, urządzeń, pacjentów oraz szybki i automatyczny odczyt danych - czyli skrócą i przyspieszą szereg codziennych czynności.

- Wyniki badań prowadzonych między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii, pokazują, że błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków niewłaściwemu pacjentowi stanowią ponad 19 procent wszystkich zidentyfikowanych błędów medycznych. Skutkuje to najczęściej spadkiem efektywności terapii, przedłużonym pobytem w szpitalu, ale może prowadzić do niebezpiecznych powikłań czy nawet zgonów. Kody kreskowe pomagają również walczyć z podrabianymi produktami farmaceutycznymi, które wg najnowszych badań mogą stanowić nawet 10 procent wszystkich leków. Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zwiększy nie tylko komfort personelu medycznego, ale i bezpieczeństwo pacjentów – komentuje dr Anna Gawrońska, ekspert ds. standardów GS1 w ochronie zdrowia, zatrudniona w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.



Źródło: Szpital Wojewódzki w Poznaniu