Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Radziwiłł: rozmawiałem z premier o odpłatnych świadczeniach w szpitalach

Projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie odpłatnych świadczeń w publicznych szpitalach został przedstawiony premier Beacie Szydło – powiedział w poniedziałek 19 czerwca 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. We wtorek 20 czerwca 2017 nad projektem ma debatować KERM.
W ramach topiku:
Zmiany w ustawie o działalności leczniczej
Warto wiedzieć: Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.
Dla lekarzy Dla menedżerów

- Przedstawiałem, jak wygląda ten projekt, jutro też będę rozmawiał z panią premier – powiedział Radziwiłł w TVP, odpowiadając na uwagę dziennikarza, że premier Beata Szydło "zażądała" od ministra wyjaśnień w sprawie projektu.

Radziwiłł poinformował, że we wtorek 20 czerwca 2017 roku na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma również przedstawić "projekt czy oczekiwanie wzrostu nakładów na służbę zdrowia, bo to jedno z drugim jest komplementarne".
- Myślę, że po tych wyjaśnieniach nie będzie problemu z tym, żeby realizować ten projekt - powiedział.

Ponownie zapewnił, że projekt nie przewiduje "żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie – ani dopłat, ani opłat". Wyraził przekonanie, że projektowane przepisy nie wydłużą kolejek do zabiegów.

- Pacjent, który przychodzi jako ubezpieczony do tych szpitali, będzie traktowany tak samo jak dotychczas, żadnej zmiany tu nie planujemy – podkreślił.

Ocenił, że wokół projektu "jest niepotrzebnie za dużo emocji, dlatego, że on nie uderza w nikogo, poprawia kondycję publicznych jednostek, a tam, gdzie pacjenci chcą dostać się do lekarza prywatnie, to i tak to zjawisko występuje".
- Chodzi o to, żeby je ucywilizować i żeby z tego korzyść mieli zarówno pacjenci, jak i szpitale publiczne – mówił minister.

Zwrócił uwagę, że "projekt w zasadzie powtarza", propozycję profesora Religi z 2007 roku, dotyczącą nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej.
- Ta sprawa jest od dawien dawna aktualna, po prostu chodzi o to, żeby wyrównać szanse różnych podmiotów, które biorą udział w publicznym systemie służby zdrowia - powiedział.(pap)

  Dowiedz się więcej 125,10
Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne
Malinowski Waldemar,Sikorski Sebastian,Nojszewska Ewelina Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Komercyjne świadczenie usług medycznych przez szpitale publiczne

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Model wyceny świadczeń zdrowotnych dla lecznictwa szpitalnego [KSIĄŻKA PAPIEROWA + EBOOK PDF]

Książka przedstawia propozycję modelu wyceny świadczeń zdrowotnych dla lecznictwa stacjonarnego w...
Cena: 118.80
Promocja: 0.00 zł

Zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

W książce przedstawiono prawne aspekty kontraktowania usług zdrowotnych na tle systemu opieki...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

 

 

Więcej na temat

MZ: świadczenia komercyjne nie będą ograniczały świadczeń w ramach NFZ

15-06-2017
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że z proponowanych zmian w ustawie o działalności leczniczej nie wynika, że z powodu wprowadzenia możliwości udzielania świadczeń komercyjnych przez publiczne placówki uprawnienia pacjentów do nieodpłatnych świadczeń zostaną ograniczone. Będą one udzielane na dotychczasowych zasadach.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca’76