Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Rezydenci piszą do premier i do pary prezydenckiej apelują o mediację

Rezydenci prowadzący głodówkę złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło, informujący o odmowie udziału we wspólnym zespole, który miałby wypracować rozwiązania w służbie zdrowia. Zwrócili się też do pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z prośbą o mediacje.
Warto wiedzieć: Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października 2017 roku prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zawiesili ją w środę 11 października 2017 roku rano, na czas rozmów z premier.
Dla lekarzy

W liście do szefowej rządu młodzi lekarze informują o odmowie udziału we wspólnym zespole, który miałby do 15 grudnia 2017 roku rozpatrzyć postulaty protestujących i wypracować rozwiązania w służbie zdrowia.

- Serdecznie dziękujemy, ale odmawiamy udziału w tym zespole. Uważamy, że w rządzie są osoby kompetentne i nasza pomoc oraz udział w tym nie są konieczne. Konieczne są za to realne działania dużo szybciej niż do 15 grudnia 2017  - powiedziała Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Kontynuujemy protest głodowy do czasu podpisania porozumienia, które będzie spełniało kryteria naszych postulatów. Czekamy na odpowiedź strony rządowej na list, który złożyliśmy - dodała.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany o list zaznaczył, że KPRM odpowie na niego po zapoznaniu się z nim. Dodał, że propozycja rządu dotycząca powołania zespołu roboczego, który miałby pochylić się nad kwestią finansowania służby zdrowia i wypracowania lepszych wynagrodzeń dla lekarzy jest wciąż aktualna.

- Ta propozycja jest aktualna i mamy nadzieję, że lekarze rezydenci zechcą wspólnie z innymi przedstawicielami środowisk medycznych pracować nad takimi rozwiązaniami, które będą poprawiały warunki płacowe w służbie zdrowia - powiedział Bochenek.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciły się z listem do pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z prośbą o mediacje "w tym sporze pracowników ochrony zdrowia (a w istocie także pacjentów) z Rządem".

"Szanowna Pani Prezydentowo, apelujemy do Pani, jako osoby wrażliwej na cierpienie ludzkie i pacjentów. Dała się pani poznać już jako osoba zaangażowana w problem ochrony zdrowia. Prosimy panią o wsparcie głodujących medyków i wizytę w Szpitalu Pediatrycznym WUM" - czytamy w liście.

  Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy 12-10-2017 Szkolenie

W podpisanym przez przewodniczącego ZK OZZL Krzysztofa Bukiela i wiceprzewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL Damiana Pateckiego liście przypomniano postulaty protestujących rezydentów, a także przeprowadzone do tej pory rozmowy z ministrem zdrowia, marszałkiem Senat i premier.

- Zamiast przedstawionych propozycji konkretnych rozwiązań, w tym zwłaszcza precyzyjnego planu dojścia w ciągu 3 lat do właściwego poziomu finansowania publicznej ochrony zdrowia (co jest niezbędnym dla rozwiązania innych problemów) usłyszeliśmy od prezes Rady Ministrów propozycję utworzenia kolejnej komisji, której wynik prac nie jest pewnym. Pamiętamy z naszej 26-letniej działalności, że powoływanie takich komisji lub zespołów było zawsze sposobem na rozbicie protestu i "zamiecenie pod dywan" problemu. Obawiamy się, że podobnie będzie i teraz - podkreślono w liście.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października 2017 roku prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zawiesili ją w środę rano, na czas rozmów z premier. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.(pap)

Na temat ustawy o minimalnych wynagrodzeniu w podmiotach leczniczych czytaj w bezpłatnym e-booku>>>

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Radziwiłł: postulaty rezydentów są w znacznej mierze słuszne

04-10-2017
To nie były negocjacje, odwiedziłem młodych lekarzy, którzy w znacznej mierze mają rację, jeśli chodzi o postulaty - tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi o swoim spotkaniu z protestującymi rezydentami. Wieczorem, 4 października 2017, mieli się oni spotkać z kierownictwem resortu.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Radziwiłł do rezydentów: skończcie protest i usiądźmy razem do pracy