Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Rzecznik Praw Dziecka: obecność rodzica potrzebna w szpitalu

Dla menedżerów
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poinformował ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, że nadal obserwuje trudności w realizacji uprawnienia dziecka do pobytu przy nim rodziców lub innych osób bliskich podczas hospitalizacji. 

Trudności te związane są między innymi z niezapewnieniem przez szpitale właściwych warunków do pobytu rodzica przy łóżku dziecka, wysokości pobieranych przez podmiot leczniczy opłat za pobyt rodziców lub osób bliskich przy dziecku, a także z wprowadzaniem przez szpitale ograniczeń godzinowych odwiedzin, bez uwzględniania wieku i potrzeb dzieci znajdujących się na oddziale.

- Obecność rodzica i jego opieka wpływa na niwelowanie strachu i obaw dziecka związanych z pobytem w szpitalu. Jest również niezwykle ważna w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych. Opieka ta oraz możliwość kontaktu dziecka z osobami bliskimi jest gwarantowana małym pacjentom przepisami art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – zauważa Marek Michalak.

Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia o przedstawienie stanowiska w tej sprawie jak również o podjęcie działań leżących w kompetencji resortu zdrowia, mających na celu weryfikację tych problemów.

W lutym 2017 roku Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych w zakresie pobierania opłat za realizację uprawnień wynikających z tych przepisów.

Rzecznik rekomendował wówczas, aby wprowadzone zmiany zwalniały rodziców z konieczności ponoszenia kosztów realizacji tego uprawnienia. Wówczas minister zdrowia nie podzielił stanowiska Rzecznika o potrzebie tych zmian.

Źródło: www.brpd.gov.pl

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Rzecznik Praw Dziecka: rodzice nie powinni płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu

07-02-2017
Rodzice lub czy opiekunowie nie powinni płacić za pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu – uważa Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik zaapelował do ministra zdrowia o zmianę przepisów prawa w tym zakresie.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Zachodniopomorskie: 240 tys. zł kary dla szpitala w Białogardzie