Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Rzecznik Praw Dziecka: obecność rodzica potrzebna w szpitalu

Dla menedżerów
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poinformował ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, że nadal obserwuje trudności w realizacji uprawnienia dziecka do pobytu przy nim rodziców lub innych osób bliskich podczas hospitalizacji. 

Trudności te związane są między innymi z niezapewnieniem przez szpitale właściwych warunków do pobytu rodzica przy łóżku dziecka, wysokości pobieranych przez podmiot leczniczy opłat za pobyt rodziców lub osób bliskich przy dziecku, a także z wprowadzaniem przez szpitale ograniczeń godzinowych odwiedzin, bez uwzględniania wieku i potrzeb dzieci znajdujących się na oddziale.

- Obecność rodzica i jego opieka wpływa na niwelowanie strachu i obaw dziecka związanych z pobytem w szpitalu. Jest również niezwykle ważna w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych. Opieka ta oraz możliwość kontaktu dziecka z osobami bliskimi jest gwarantowana małym pacjentom przepisami art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – zauważa Marek Michalak.

Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia o przedstawienie stanowiska w tej sprawie jak również o podjęcie działań leżących w kompetencji resortu zdrowia, mających na celu weryfikację tych problemów.

W lutym 2017 roku Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych w zakresie pobierania opłat za realizację uprawnień wynikających z tych przepisów.

Rzecznik rekomendował wówczas, aby wprowadzone zmiany zwalniały rodziców z konieczności ponoszenia kosztów realizacji tego uprawnienia. Wówczas minister zdrowia nie podzielił stanowiska Rzecznika o potrzebie tych zmian.

Źródło: www.brpd.gov.pl

  Dowiedz się więcej 119,00
Konstytucyjne prawo dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

 

Magdalena Okoniewska
lista dokumentów
 

Produkty polecane

Konstytucyjne prawo dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej

Maciej Dercz – doktor nauk prawnych, radca prawny; dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia na...
Cena: 119.00

Dziecko - pacjent i świadczeniobiorca. Poradnik prawny

Poradnik dotyczy zagadnień szeroko rozumianego prawa dziecka do ochrony zdrowia, ze szczególnym...
Cena: 59.00

Cywilnoprawna ochrona dziecka poczętego a stosowanie procedur medycznych [EBOOK PDF]

Prezentowana publikacja ukazuje całokształt sytuacji cywilnoprawnej związanej z procedurami...
Cena: 83.00
Promocja: 74.70 zł

Więcej na temat

Rzecznik Praw Dziecka: rodzice nie powinni płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu

07-02-2017
Rodzice lub czy opiekunowie nie powinni płacić za pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu – uważa Rzecznik Praw Dziecka. Rzecznik zaapelował do ministra zdrowia o zmianę przepisów prawa w tym zakresie.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Zachodniopomorskie: 240 tys. zł kary dla szpitala w Białogardzie