Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Rzecznik Praw Dziecka po raz drugi pyta o przechowywanie szczepionek 

RPD podkreśla, że nadal nie otrzymał odpowiedzi na wystąpienie z 24 maja 2018 r. w sprawie podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia działań na rzecz opracowania i wdrożenia systemowych rozwiązań, które podniosą wymogi techniczne wobec punktów szczepień dotyczących elektronicznego monitorowania temperatur przechowywania oraz dodatkowej edukacji personelu medycznego w zakresie warunków przechowywania produktów leczniczych.

RPD podkreśla, że pytał także o to, kiedy powstaną rozwiązania dedykowane postępowaniu z asortymentem zakupionym do realizacji Programu Szczepień Ochronnych w całym szlaku dystrybucji i o opracowanie tzw. małych Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych.

RPD po raz drugi prosi Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Przypomijmy, że w lutym 2018 r. doszło do tego, że w województwie lubuskim co najmniej 385 pacjentom podano produkty lecznicze wyłączone z tzw. „zimnego łańcucha”. Wtedy zaczęto głośno mówić o tym, że konieczne są rekomendacje dotyczących zmian prawnych w zakresie nadzoru nad całym łańcuchem dystrybucji szczepionek. By nie dochodziło do takich sytuacji, że szczepionki - z powodu ich nieprawidłowego przechowywania - nie są utylizowane tylko podawane pacjentom. 

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

MERITUM Prawo medyczne

MERITUM Prawo medyczne omawia zasady funkcjonowania poszczególnych instytucji prawa medycznego...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

Kontraktowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przepisy, praktyka i orzecznictwo

W książce przedstawiono zasady kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Lekarze obawiają się przepisywać preparaty z medycznej marihuany

13-06-2018
Od 1 listopada 2017 r. obowiązują w Polsce przepisy, zgodnie z którymi medyczna marihuana, a ściśle leki recepturowe z konopi indyjskich mogą być stosowane w lecznictwie. Mimo, że w ten sposób zostały usunięte przeszkody formalne dla stosowania marihuany, tam gdzie wiedza medyczna to uzasadnia, to lekarze nadal obawiają się przepisać takie preparaty. Dlaczego ta regulacja jest tylko pustą deklaracją?

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Co zawiera pakiet Szumowskiego dla pielęgniarek?