Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Rzeszów: powstało nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego

W Rzeszowie otwarte zostało nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Budowa realizowana była w latach od roku 2013 do 2017, a finansowana była ze środków przyznanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa. Koszt całkowity inwestycji wyniósł  8 018,539,39 zł.
W ramach topiku:
Zarządzanie
Warto wiedzieć: W całej Polsce w roku 2017 odnotowano prawie 19 milionów zgłoszeń pod numer alarmowy. Europejski Dzień Numeru Alarmowego jest obchodzony 11 lutego.
Dla menedżerów

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest pierwszym zaprojektowanym i wybudowanym tak nowoczesnym obiektem w kraju, dedykowanym potrzebom rozwijającego się systemu powiadamiania ratunkowego.

Obiekt powstał nie tylko w celu poprawy warunków pracy operatorów numerów alarmowych, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność zapewnienia pełnej funkcjonalności systemu związanej z planowaną do przejęcia obsługą pozostałych numerów alarmowych, tj. 997, 998, 999 oraz innych funkcjonalności, takich jak e-call.

W obiekcie znajduje się sala przygotowana na 19 stanowisk operatorskich z możliwością rozbudowy do 40 stanowisk przy wykorzystaniu sali konferencyjnej. Obiekt został dostosowany do pracy dla osób niepełnosprawnych. Aktualnie w rzeszowskim CPR  zatrudnionych jest 63 operatorów numerów alarmowych.

Nowy budynek Centrum w Rzeszowie otworzył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który w trakcie uroczystości wyróżnienia dla operatorów numeru 112 z Podkarpacia i nagrodził 12-letniego Bartka, który wezwał pogotowie do starszej kobiety, która poczuła się źle na przystanku autobusowym.

  Dowiedz się więcej 89,10
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Komentarz
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

W 2017 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ogółem około 750 tysięcy zgłoszeń z czego 70,8 procenta stanowiły zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane). Jednakże dzięki selekcji wpływających połączeń realizowanych przez operatorów numeru alarmowego, stanowiska dyspozytorskie służb są odciążone, co skutkuje skróceniem czasu oczekiwania na połączenie oraz samego dysponowania sił ratowniczych. Istotny jest również fakt, że czas oczekiwania na odbiór zgłoszenia wynosi zaledwie kilka sekund (od 9 do 11). W ubiegłym roku liczba zgłoszeń przekazanych do służb ogółem wyniosła ponad 200 tysięcy.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, rozpoznają sytuację, eliminują alarmy niezasadne i złośliwe, a w uzasadnionych przypadkach przekazują inicjatywę dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań.

  Centra powiadamiania ratunkowego także dla niesłyszących Centra powiadamiania ratunkowego także dla niesłyszących 14-11-2016 Szkolenie

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Komunikowanie w ochronie zdrowia - interpersonalne, organizacyjne i medialne

W książce zaprezentowano szereg zagadnień związanych z nową dyscypliną z zakresu nauk społecznych,...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Komentarz

Komentarz stanowi przystępne i wyczerpujące opracowanie obowiązujących regulacji prawnych z zakresu...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Szpitalny oddział ratunkowy. Zarządzanie operacyjne i optymalizacja

Przełom w optymalizacji szpitalnych oddziałów ratunkowych Sprawne funkcjonowanie szpitalnych...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Dyrektor LPR: system powiadamiana ratunkowego rozwija się w dobrą stronę

23-05-2015
Mamy sieć 324 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, jest specjalizacja lekarza medycyny ratunkowej i specjalizacja pielęgniarki ratunkowej, uregulowano zawód ratownika medycznego, mamy nowe, świetnie wyposażone karetki; rozwijające się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jedyny element, który do dzisiaj nie zadziałał właściwie, to system powiadamiania ratunkowego mówi dyrektor SP ZOZ LPR dr Robert Gałązkowski.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Opole: nowy sprzęt w szpitalu ginekologiczno-położniczym