Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Samorząd aptekarski: należy zakazać sprzedaży w sklepach leków osobom do lat 16

Osoby, które nie ukończyły 16 lat, nie powinny móc kupować leków w sklepach - uważa Naczelna Rada Aptekarska. Uważa też, że leki w sklepach powinny być przechowywane w przeszklonych szafach, do których klucz miałby tylko sprzedawca.
W ramach topiku:
Rynek leków Zarządzanie apteką
Warto wiedzieć: Samorząd aptekarski proponuje, by sklepy chcące prowadzić sprzedaż leków musiały wnioskować do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wpis do specjalnie utworzonego Krajowego Rejestru Placówek Obrotu Pozaaptecznego.
Dla farmaceutów

Wiceprezes NRA Marek Tomków zwracał uwagę, że sklepy nagminnie naruszają rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym leki muszą być sprzedawane w sposób gwarantujący zachowanie ich właściwej jakości, na przykład w odpowiedniej temperaturze. Podkreślał, że bardzo często leki w sklepach są ułożone w miejscach, do których dzieci mają bezpośredni dostęp. Zdaniem NRA powinno się zakazać sprzedaży w sklepach leków osobom, które nie ukończyły 16 lat.

Samorząd aptekarski uważa też, że leki w sklepach powinny być przechowywane w zamykanych na klucz przeszklonych szafach, które byłyby wyposażone w sprzęt do pomiaru temperatury i wilgotności. Dostęp do szafek miałby tylko sprzedawca przeszkolony przez farmaceutę.
- To nie jest coś, czego nie da się zrobić. Dzisiaj w ten sposób przechowuje się między innymi nożyki do golenia droższych marek, kremy, perfumy - przekonywał Tomków.

Zwracał też uwagę, że Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie ma uprawnień do nakładania kar na właścicieli sklepów, nawet jeśli sprzedają oni leki niezgodnie z przepisami. Samorząd aptekarski proponuje, by sklepy chcące prowadzić sprzedaż leków musiały wnioskować do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wpis do specjalnie utworzonego Krajowego Rejestru Placówek Obrotu Pozaaptecznego.


Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>


NRA poparła przygotowany przez resort zdrowia projekt, który zakłada, że w sklepach i na stacjach benzynowych nie będą mogły być sprzedawane leki potencjalnie niebezpieczne. Nadal będzie można natomiast kupić leki stosowane doraźnie, na przykład przeciwbólowe i przeciwzapalne (jednoskładnikowe), ale będą one dostępne w mniejszych opakowaniach.

Zdaniem samorządu aptekarskiego zaproponowane przez ministerstwo zmiany mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów, w szczególności dzieci, ograniczyć liczbę zatruć, a także ograniczyć spożycie leków.

Tomków zaprzeczył pojawiającym się zarzutom, że celem nowych przepisów jest zwiększenie dochodów aptekarzy. Przekonywał, że wiele osób kupuje środki przeciwbólowe przy okazji innych zakupów, kierując się impulsem, mimo że w danej chwili wcale ich nie potrzebują. Takie osoby - zaznaczał Tomków - po zmianie przepisów nie będą szły po te leki do aptek.

- 8 procent Polaków bierze leki przeciwbólowe jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek pierwsze objawy. Kolejne kilkadziesiąt procent bierze leki przeciwbólowe przy wystąpieniu nawet najmniejszych objawów - powiedział. Wskazał, że nadużywanie leków jest efektem ich łatwej dostępności, a także pojawiających się w reklamach zapewnień, że ich stosowanie jest bezpieczne.(pap)

  LEX Apteka Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Apteka Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne [EBOOK PDF]

Damian Wąsik – doktor nauk prawnych, asystent w Zakładzie Podstaw Prawa Medycznego Collegium...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Ochrona patentowa produktów leczniczych

Monografi a stanowi pierwsze na polskim rynku kompleksowe opracowanie tematyki ochrony patentowej...
Cena: 99.00

Reklama produktów leczniczych

Od uchwalenia w dniu 6 września 2001 r. ustawy - Prawo farmaceutyczne Główny Inspektor...
Cena: 63.00

Więcej na temat

NIA: trzeba ograniczyć pozaapteczny obrót lekami

06-08-2012
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosował do Ministra Zdrowia pismo, w którym negatywnie ocenił obowiązujące liberalne kryteria kwalifikacji produktów leczniczych do obrotu pozaaptecznego, a w konsekwencji bardzo obszerne wykazy leków dopuszczonych do tego obrotu.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

NFZ przypomina o aktualizacji danych osób zatrudnionych w aptece