Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Szpitale będą przyjmować darowizny na zakup leków

Fundacja Onkologiczna Alivia otrzymała odpowiedzi od sześciu ośrodków onkologicznych z całego kraju, które wyraziły gotowość przyjęcia darowizny na zakup leków nierefundowanych. Kilkanaście innych placówek dotychczas nie odpowiedziało, jednak żaden ze szpitali nie odpowiedział negatywnie na otrzymanie zapytanie.
W ramach topiku:
Rynek leków
Warto wiedzieć: Kolejna wersja mapy ośrodków wspierających pacjentów zostanie opublikowana za dwa tygodnie.
Dla menedżerów

Sprawa rozpoczęła się 21 stycznia 2018 roku, kiedy do Fundacji wpłynęło pismo z Centrum Onkologii w Bydgoszczy o zaprzestaniu przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych. Stanowiło to bezpośrednie zagrożenia dla kontynuacji terapii trójki podopiecznych, którzy korzystali z pomocy Centrum.

Bydgoski ośrodek był ostatnim dużym centrum onkologicznym, który prowadził taką działalność. W ciągu kilku kolejnych dni ponad dwa tysiące osób podpisało petycję na stronie Alivii, domagając się zmian prawa, które nie pozwala leczyć pacjentów, którym państwo nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego leczenia.

29 stycznia 2018 nastąpił przełom, wówczas Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową interpretację przepisów, zgodnie z którą decyzja o przyjęciu darowizny należy do ośrodka. Niezwłocznie Fundacja wystąpiła do ośrodków onkologicznych na terenie całego kraju, pytając o ich decyzję w tej sprawie.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zapewniło, że będzie przyjmować darowizny na rzecz pacjentów, którzy rozpoczęli przed 21 stycznia 2018 leczenie lekami nierefundowanymi.

  Szpitale mogą już otrzymywć leki w darowiźnie Szpitale mogą już otrzymywć leki w darowiźnie 29-06-2012 Szkolenie

Kolejna wersja mapy ośrodków wspierających pacjentów zostanie opublikowana za dwa tygodnie.

Fundacja zapowiada, że nie spocznie dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie okoliczności sprawy. Po pierwsze, w dwóch publicznych wypowiedziach Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy podał sprzeczne informacje dotyczące tego czy otrzymał pismo z Oddziału Wojewódzkiego NFZ w sprawie przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych. Ani Centrum ani Fundusz nie odpowiedziały na zapytania dotyczące innych form wywierania wpływu na ośrodek w tej sprawie. Sprawa udowodniła jednocześnie brak skuteczności procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, która jest zbyt długa oraz stanowi zagrożenie dla ośrodków, zmuszanych do finansowania terapii. W najbliższych dniach Alivia wystąpi w tych sprawach do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

  Dowiedz się więcej 116,10
Biologiczne produkty lecznicze. Aspekty prawne
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz

Książka została przygotowana przez prawników praktyków pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia od...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Więcej na temat

Alivia: szpitale onkologiczne ocenione na 4.2

01-07-2015
Badanie satysfakcji pacjentów realizowane przez Alivię Fundację Onkologiczną Osób Młodych, przeprowadzone wśród użytkowników portalu onkomapa.pl wskazują, że średni wynik uzyskany do tej pory przeaz 40 objętych badaniem szpitali onkologicznych wyniósł 4.2 punktów.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Są środki unijne na szkolenie diagnostów, ratowników, dyspozytorów i opiekunów