Złożony przez Ministra Zdrowia w dniu 2 października 2015 r. projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia wprowadza wiele istotnych zmian oraz uproszczeń w procedurze specjalizacyjnej.

Ustawa miałaby zastąpić obecnie jeszcze obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419), które uchylone zostanie z dniem 2 lipca 2016 r.

Ustawa będzie regulować:

- postępowanie w sprawie uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego;

- zasady kontroli realizacji szkolenia specjalizacyjnego przez jednostkę szkolącą oraz

- zasady, warunki i tryb uzyskiwania tytułu specjalisty, w tym odbywania szkolenia specjalizacyjnego oraz organizacji i przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) w danej dziedzinie.

Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania oparte są na dotychczasowym systemie uzyskiwania tytułu specjalisty. Wprowadzono jednak szerokie wykorzystanie systemów elektronicznych i środków komunikacji elektronicznej, które będą służyły uproszczeniu i przyśpieszeniu stosowanych procedur oraz mogą wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z uzyskiwaniem tytułu specjalisty. Wśród promowanych w projekcie rozwiązań informatycznych znalazły się: elektroniczna karta specjalizacji, składanie w formie elektronicznej wniosku o udzielenie akredytacji, wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego, wniosku o skrócenie lub przedłużenie okresu szkolenia oraz wniosku o przystąpienie do PES.

Projekt zawiera także przepisy przejściowe, umożliwiające kontynuację rozpoczętego przed dniem wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy szkolenia specjalizacyjnego.

Projekt przewiduje, że ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

Opracowanie: Alicja Plichta

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 5 października 2015 r.