Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Niska jest świadomość na temat wpływu palenia na nowotwory

Większość pacjentów chorujących na raka pęcherza nie wie o ścisłym związku tego nowotworu z paleniem papierosów – wynika z badań, zaprezentowanych w poniedziałek 19 czerwca 2017 roku w Katowicach podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Warto wiedzieć: Do nowotworów układu moczowego, mających ścisły związek z paleniem tytoniu i długotrwałą ekspozycją na zawierający toksyny mocz należą: rak pęcherza moczowego, nerki, moczowodu i miedniczki.
Dla lekarzy Dla menedżerów

W badaniu ankietowym - przeprowadzonym przez naukowców Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - wzięło udział 718 pacjentów, 84 procent z nich to palacze. Aż 60 procent badanych informacje o raku pęcherza i jego korelacji z paleniem otrzymało dopiero od lekarza, do którego trafili w związku z tą chorobą.

- Większość palaczy robi wielkie oczy, kiedy uświadamiamy im, że palenie to nie jest tylko kwestia płuc czy serca. Przecież wszystkie toksyny, które są produktami spalania tytoniu, muszą być z organizmu wydalone. One po wstępnym metabolizmie w wątrobie są wydalane z moczem, w związku z tym te same karcynogeny mogą oddziaływać mutagennie na nasze tkanki w różnych częściach ciała – powiedział dr Artur Lemiński z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Chociaż – jak podkreślano podczas konferencji – choroby układu moczowego i wizyty u urologa przestają być w Polsce tematem wstydliwym, to wciąż wielu chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno.

Standardem powinna być wizyta u urologa mężczyzny po ukończeniu 50. roku życia. Wcześniej do urologa powinny zgłaszać się osoby, które miały w rodzinie przypadki nowotworów układu moczowego. Bezwzględnie wizyty u urologa wymaga sytuacja, w której zauważymy krew w moczu. Ponieważ bywa to niewidoczne gołym okiem, urolodzy zalecają laboratoryjne badanie moczu raz w roku wszystkim palaczom po 45. roku życia.

- Kryterium wieku nie jest jedynym, bo na przykład rak jądra to choroba mężczyzn młodych. Do lekarza powinien się więc zgłosić każdy, kto wyczuje lub zauważy jakieś zgrubienia czy inne nieprawidłowości – podkreślił dr Lemiński.

Kongres, który potrwa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym do środy 21 czerwca 2017 roku, zainaugurowały w poniedziałek 19 czerwca 2017 sesje chirurgii na żywo – operacje transmitowane do Katowic z dwóch wiodących ośrodków urologicznych w kraju – Krakowa i Torunia. Transmitowano laparoskopową operację wycięcia pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vinci, prowadzoną przez profesora Tomasza Drewę w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu. Równolegle taki sam zabieg metodą standardową – manualnej laparoskopii – wykonywano w Katedrze i Klinice Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Robot jest generalnie jest bardzo precyzyjnym instrumentem. To na pewno przyszłość urologii, bo operacje z jego użyciem są mniej inwazyjne dla chorych, którzy znacznie szybciej wracają po nich do zdrowia – powiedział profesor Marek Lipiński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Przewaga robota polega na tym, że daje możliwość manipulacji takiej jak ręką chirurga. W klasycznej laparoskopii wprowadzamy jedynie narzędzia, którymi możemy obracać wzdłuż ich osi. Dzięki robotom te najtrudniejsze operacje stają się więc łatwiejsze w wykonaniu. W Stanach Zjednoczonych cała urologia odbywa się z wykorzystaniem robotów, takiej techniki łatwiej nauczyć chirurga, postępu oczekują też pacjenci – ocenił urolog z Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Bartosz Dybowski. (pap)

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Marketing strategiczny w opiece zdrowotnej

Zwiększenie skuteczności działania opieki zdrowotnej wymaga - podobnie jak w przypadku innych...
Cena: 99.00

Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej

Opracowanie poświęcone jest zastosowaniom teorii ekonomicznych do analiz problemów występujących we...
Cena: 119.00
Promocja: 107.10 zł

Zintegrowana opieka zdrowotna

Publikacja jest jedyną tego typu pozycją na rynku, w której kompleksowo omówiono zagadnienie...
Cena: 59.00
Promocja: 53.10 zł

 

 

Więcej na temat

Lekarze: rak pęcherza moczowego wymaga lepszej diagnostyki

21-09-2013
Rak pęcherza, o którym mniej się mówi niż o nowotworach prostaty czy nerki, wciąż jest w Polsce rozpoznawany zbyt późno, co wiąże się z wyższą umieralnością - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie j przez fundację Wygrajmy Zdrowie i Polskie Towarzystwo Urologiczne

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Śląsk: miasto Tychy kupi udziały w spółce szpitalnej Megrez