Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Warszawa: sześć klinik będzie realizować miejski program zapłodnienia in vitro

Dla menedżerów
Wszystkie sześć klinik, które złożyły oferty w konkursie, będzie realizować miejski program refundacji zabiegów in vitro - poinformował w czwartek 12 października 2017 roku stołeczny ratusz. Program przewidziano na lata 2017-2019 dla około 2,5 tysiąca par, być może wystartuje już w listopadzie 2017.

Na początku czerwca 201 7roku Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 procent kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.

W czwartek 12 paździenrika 2017 roku komisja konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na wybór realizatorów programu. Wybranych zostało sześć klinik, czyli wszystkie, które zgłosiły się do konkursu: Centrum Bocian, FeritMedica Centrum Płodności, Invicta, Invimed-T, Przychodnia Lekarska „nOvum” oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ratusz podkreślał niedawno, że większa liczba klinik wpłynie na krótszy czas oczekiwania przez pacjentkę na przyjęcie i realizacje procedury oraz na możliwość wyboru pomiędzy klinikami.

Stołeczna radna PO Gabriela Szustek powiedziała, że po ogłoszeniu wyników zostaną podpisane umowy z klinikami.
- Myślę, że do końca miesiąca te umowy będą podpisane. Chcemy już od listopada ruszać z programem, tak żeby zainteresowane osoby już od listopada mogły zgłaszać się do klinik - powiedziała Szustek.

Do konkursu mogły zgłosić się kliniki z Warszawy, które mają pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji, mają odpowiednią kadrę i aparaturę medyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie w stosowaniu metody in vitro.

 

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak - decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zakończony latem 2016 roku. Zamiast niego resort przyjął program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 roku. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapewniał w Sejmie, że celem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie jest blokowanie jakiegokolwiek programu zdrowotnego.
- Ta ustawa pokazuje, w jaki sposób przygotować program polityki zdrowotnej w gminie, powiecie, województwie, w ministerstwach, tak żeby był to program oparty na dowodach naukowych - podkreślał wiceszef resortu.

Jako pierwsza miejski program refundacji in vitro wprowadziła w 2012 roku. Częstochowa. Obecnie podobne projekty realizują między innymi Łódź, Sosnowiec i Poznań.

W czerwcu 2017 na sesji program zakładający dofinansowanie zabiegów in vitro ponownie przyjęli gdańscy radni. Poprzednią uchwałę w tej sprawie - przyjętą w lutym 2017 - unieważnił wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS). Swą decyzję wojewoda uzasadniał brakiem opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do miejskiego programu. Nowy program opinię AOTMiT uzyskał i jest ona pozytywna. (pap)

  Gdańsk: samorząd dofinansuje zabiegi in vitro Gdańsk: samorząd dofinansuje zabiegi in vitro 29-09-2017 Szkolenie

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

Łódź: otwarto Klinikę Diagnostyki i Leczenia Niepłodności

22-12-2016
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł otworzył w czwartek 22 grudnia 2016 roku Klinikę Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. To pierwsza z 16 tego typu klinik, które powstaną w 2017 roku w ramach programu zdrowia prokreacyjnego.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Jelenia Góra: środki na nowy sprzęt do diagnostyki onkologicznej