Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Zachodniopomorskie: 240 tys. zł kary dla szpitala w Białogardzie

Brak pediatrów oraz wystarczającej liczby pielęgniarek to najpoważniejszy zarzut, jaki Narodowy Fundusz Zdrowia stawia białogardzkiemu szpitalowi. Na placówkę nałożono karę w wysokości ponad 240 tys. zł.
W ramach topiku:
Zarządzanie personelem
Warto wiedzieć: W białogardzkim szpitalu 8 sierpnia 2016 roku zmarła 44-letnia anestezjolog podczas czwartej doby swego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.
Dla menedżerów

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Szczecinie przedstawił w środę 6 grudnia 2017 wyniki kontroli, którą przeprowadzono od lipca 2017 do początku września 2017 w szpitalu powiatowym w Białogardzie.

Kontrola stanu zatrudnienia personelu medycznego wykazała "brak pediatrów oraz wystarczającej liczby pielęgniarek, logopedów, fizjoterapeutów, masażystów, psychologów, terapeutów zajęciowych". Stwierdzono także "zmniejszenia dostępności do świadczeń poprzez skrócenie czasu pracy poradni rehabilitacyjnej i zakładu fizjoterapii".

NFZ poinformował także, że "nie wykonano zaleceń pokontrolnych wynikających z poprzednich kontroli oraz nie ustalono minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek na oddziale ginekologiczno-położniczym".

W białogardzkim szpitalu 8 sierpnia 2016 roku zmarła 44-letnia anestezjolog podczas czwartej doby swego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą. Na co dzień mieszkała województwie łódzkim. Po zdarzeniu NFZ przeprowadził w placówce 3 kontrole, w wyniku których nałożył karę w wysokości 123 tys. zł.

W listopadzie 2016 roku prokuratura w Białogardzie umorzyła śledztwo w sprawie lekarki, która zmarła podczas dyżuru w białogardzkim szpitalu. Z ustaleń śledczych wynika, że śmierć kobiety nie była wynikiem przepracowania, a przyjmowania silnych leków. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie prowadzi postępowanie w sprawie narażenia na utratę zdrowia i życia pacjentów szpitala przez nieprawidłowości w działaniu placówki.

1 stycznia 2016 roku ze względu na trudną sytuację finansowa Szpital Powiatowy w Białogardzie został przejęty do zarządzania przez spółkę "Centrum Dializa". Wówczas jego dług wynosił 15 milionów zł.

W szpitalu znajduje się 10 oddziałów, międyz innymi chirurgiczny, noworodkowy i dziecięcy, wewnętrzny i ginekologiczny, a także poradnie medyczne. (pap)

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Więcej na temat

W szpitalu w Białogardzie kontrola NFZ i PIP

16-08-2016
Od 24 czerwca Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale podległe spółce Centrum Dializa – poinformowała we wtorek Teresa Cabała z PIP w Nowym Sączu. Kontrola obejmuje szpital w Białogardzie, w którym zmarła lekarka-anestezjolog, podczas czwartej doby dyżuru.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Łódzkie: kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out