Agnieszka Pochrzęst- Motyczyńska

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Redaktor prowadząca sekcję Zdrowie

Od lat specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia. Przez 11 lat była dziennikarką „Gazety Wyborczej”, następnie - Polskiej Agencji Prasowej.
Wielokrotnie nagradzana za publikacje dotyczące tematyki zdrowotnej – m.in. jest  laureatką ogólnopolskiego konkursu na Dziennikarza Medycznego Roku, w kategorii publicystyka prasowa.

Kontakt: Agnieszka.Pochrzest@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Internetowe Konto Pacjenta – zaloguj się i sprawdź, co o Tobie wie NFZ

Opieka zdrowotna

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne na pacjent.gov.pl to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Na tej platformie dostępne są informacje o każdej interakcji pacjenta z publicznym systemem ochrony zdrowia. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.

28.08.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

„Tabletka po” - lekarze się boją, cena rośnie...

Opieka zdrowotna

Od lipca 2017 roku tzw. antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki po" są dostępne tylko na receptę. Lekarze rodzinni nie zawsze chcą je wypisywać, odsyłając kobiety do ginekologa, choć, zgodnie z prawem, nie muszą tego robić. Te szukają więc pomocy w szpitalnych izbach przyjęć lub w internecie. W obu przypadkach - mogą słono zapłacić.

24.10.2020

Prezes NFZ: Wkrótce zaproponujemy rozwiązania skracające kolejki

Finansowanie zdrowia

Chcemy, by w przyszłości model płacenia za wynik był stosowany we wszystkich rodzajach świadczeń. Zaczęliśmy od podstawowej opieki zdrowotnej, teraz chcemy zmienić wycenę w zakresie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jestem zwolennikiem zniesienia limitów - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

28.01.2020
1  2  3  4  5  6  7  8  9    262