Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Samorząd zawodowy

NRL: lekarz ma prawo odmówić aborcji i skierowania pacjentki do innego lekarza

20-02-2018
Naczelna Rada Lekarska proponuje nowelizację deklaracji Światowego Stowarzyszenia Lekarzy (Word Medical Association – WMA) w sprawie „aborcji terapeutycznej” polegającą na tym, że lekarz ma prawo odmówić dokonania aborcji oraz skierowania pacjentki do innego lekarza, który wykona zabieg.

Samorząd lekarski: nasze postulaty są cały czas aktualne

13-02-2018
Naczelna Rada Lekarska przypomniała, że postulaty samorządu dotyczące zmian w systemie ochrony zdrowia są cały czas aktualne, pomimo porozumienia podpisanego przez ministra zdrowia z rezydentami. Prezes Rady Maciej Hamankiewicz podkreśla, że rezydenci nie reprezentują całego środowiska lekarzy.

Samorząd lekarski w dalszym ciągu chce otrzymywać kopie dyplomów specjalistów

07-02-2018
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia o zmianę przepisów, które zniosły obowiązek przekazywania dyplomów specjalistów do okręgowych izb lekarskich. Umożliwiało to gromadzenie przez samorząd aktualnych danych o lekarzach.

90 procent lekarzy w wieku emerytalnym pracuje

02-02-2018
Lekarzy w Polsce jest za mało. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że zdecydowana większość, bo około 90 procent, lekarzy w wieku emerytalnym pracuje. W wielu miejscach w Polsce jeden na czterech pacjentów jest obsługiwany przez lekarza w wieku emerytalnym.

Odebranie prawa wykonywania zawodu to śmierć zawodowa dla lekarza

12-01-2018
Odebranie prawa wykonywania zawodu to najwyższa kara dla lekarza, to śmierć zawodowa, ale w niektórych wypadkach taka decyzja jest konieczna. Dotychczas samorząd skorzystał z takiego prawa 13 razy – mówi  Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Hamankiewicz: lekarzy nie będzie za mało, gdy zajmą się tylko leczeniem

09-01-2018
Lekarzy jest u nas mniej niż w innych krajach, jednak ważniejsze od liczby lekarzy jest to, w jakim procencie wykorzystuje się ich wiedzę i kompetencje – uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który receptę na brak lekarzy widzi w zastąpieniu ich w wykonywaniu „papierkowej roboty” przez innych pracowników. O problemach związanych z brakiem lekarzy mówi w rozmowie z redaktorem portalu www.zdrowie.abc.com.pl.
1  2  3  4  5    

Produkty polecane

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Funkcjonowanie apteki. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł