Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

SN: kara dla lekarza za ujawnienie tajemnicy lekarskiej

Sąd dyscyplinarny wymierzył lekarzowi karę za ujawnienie tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy utrzymał to orzeczenie. Lekarz ujawnił na rozprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty informację o chorobie byłej żony.
Warto wiedzieć: Według sądu nie miało znaczenia, że że relacja, która łączyła pokrzywdzoną z lekarzem nie była relacją pacjent - lekarz. Nastąpił delikt, w postaci ujawnienia tajemnicy zawodowej - i to nie ulega kwestii.

Małgorzata N. jako poszkodowana zawiadomiła samorząd lekarski o nieetycznym zachowaniu swego byłego męża Wojciecha N. Chodziło o to, że N. lekarz specjalista chorób zakaźnych ujawnił tajemnicę zawodową podczas rozprawy o ustalenie ojcostwa i alimenty.

Dziecko urodziło się już po rozwodzie Małgorzaty i Wojciecha N. Lekarz, który był pozwanym oskarżył była żonę, o to, że naraziła "dobro dziecka poczętego", gdyż rzekomo w czasie ciąży miała chorować zakaźnie. Przedstawił też dokumentację medyczną Małgorzaty N., z kartoteki szpitalnej którą sam założył bez jej wiedzy i zgody.  

Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o izbach lekarskich, według którego członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. 
Okręgowy Sąd Lekarski I instancji  w Bydgoszczy orzekł o winie Wojciecha N., który dla własnych korzyści osobistych ujawnił tajemnicę lekarską. Został za to ukarany upomnieniem, czyli karą najłagodniejszą z możliwych.

Cały artykuł www.lex.pl>>>

  Tajemnica lekarska problemem w procesach lekarzy 18-05-2015 Szkolenie

lista dokumentów
 

Produkty polecane

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77

LEX Przychodnia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Przychodnia - profesjonalna pomoc prawna w przychodni. LEX Przychodnia to serwis dopasowany do...
Cena: 1077.48
Promocja: 0.00 zł

LEX Navigator Ochrona Środowiska - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Navigator Ochrona Środowiska Prawo Ochrony Środowiska przedstawione w formie interaktywnych...
Cena: 1815.48
Promocja: 0.00 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

WSA: zgodnie z kryterium ciągłości konieczne jest realizowanie procesu leczenia na obszarze, którego dotyczy postępowanie