Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

SN: kara dla lekarza za ujawnienie tajemnicy lekarskiej

Sąd dyscyplinarny wymierzył lekarzowi karę za ujawnienie tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy utrzymał to orzeczenie. Lekarz ujawnił na rozprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty informację o chorobie byłej żony.
Warto wiedzieć: Według sądu nie miało znaczenia, że że relacja, która łączyła pokrzywdzoną z lekarzem nie była relacją pacjent - lekarz. Nastąpił delikt, w postaci ujawnienia tajemnicy zawodowej - i to nie ulega kwestii.

Małgorzata N. jako poszkodowana zawiadomiła samorząd lekarski o nieetycznym zachowaniu swego byłego męża Wojciecha N. Chodziło o to, że N. lekarz specjalista chorób zakaźnych ujawnił tajemnicę zawodową podczas rozprawy o ustalenie ojcostwa i alimenty.

Dziecko urodziło się już po rozwodzie Małgorzaty i Wojciecha N. Lekarz, który był pozwanym oskarżył była żonę, o to, że naraziła "dobro dziecka poczętego", gdyż rzekomo w czasie ciąży miała chorować zakaźnie. Przedstawił też dokumentację medyczną Małgorzaty N., z kartoteki szpitalnej którą sam założył bez jej wiedzy i zgody.  

Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o izbach lekarskich, według którego członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. 
Okręgowy Sąd Lekarski I instancji  w Bydgoszczy orzekł o winie Wojciecha N., który dla własnych korzyści osobistych ujawnił tajemnicę lekarską. Został za to ukarany upomnieniem, czyli karą najłagodniejszą z możliwych.

Cały artykuł www.lex.pl>>>

  Tajemnica lekarska problemem w procesach lekarzy 18-05-2015 Szkolenie

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

System Prawa Medycznego. Tom I. Pojęcie, źródła i zakres prawa medycznego

Jest to opracowanie ujmujące wszechstronnie zagadnienia z zakresu prawa medycznego. W tomie I...
Cena: 299.00
Promocja: 269.10 zł

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

WSA: zgodnie z kryterium ciągłości konieczne jest realizowanie procesu leczenia na obszarze, którego dotyczy postępowanie