Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Sąd Najwyższy: lekarzom nie wolno stosować nie sprawdzonych naukowo metod

Sąd Najwyższy uznał, że lekarzowi nie wolno aplikować pacjentom metod nie sprawdzonych naukowo, nawet, gdyby nie były one dla nich szkodliwe lub bez wartości - orzekł SN, utrzymując w mocy karę nagany zasądzoną przez Naczelny Sąd Lekarski.
Warto wiedzieć: Rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy dr Grzegorz Wrona stwierdził, że działania lekarki są przejawem braku szacunku dla pacjentów.
Dla lekarzy Dla prawników

Lekarka z Poznania stanęła przed lekarskim sądem dyscyplinarnym obwiniona o stosowanie nienaukowej metody leczenia miażdżycy, tj. chelatacji.  Pani doktor stosowała terapię przez osiem lat, koszt jednej kroplówki wynosi średnio od 100 do 150 zł.

Wcześniej prokuratura umorzyła wobec niej postępowanie karne za stosowanie tej metody, gdyż żaden pacjent nie ucierpiał. 

Chelatacja polega na dożylnym podawaniu czynników, takich jak EDTA powszechnie akceptowana w medycynie przy zatruciu metalami ciężkimi, w celu usunięcia ich z organizmu. Jej skuteczności nie potwierdzono naukowo.

Okręgowy sąd lekarski I instancji początkowo uniewinnił lekarkę, ale po odwołaniu się rzecznika dyscypliny zawodowej , uznał winę Marleny K. i stwierdził naruszenie art. 57 Kodeksu etyki lekarskiej. Przepis ten mówi, że lekarz nie może posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe lub bezwartościowe.  Sąd ukarał Marlenę K. naganą. 

Sąd II instancji Naczelny Sąd Lekarski 2 marca 2017 r. utrzymał w mocy orzeczenie sądu I instancji. I dodał, że działanie lekarski było sprzeczne z art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty,  gdyż lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób.

Cały artykuł: www.lex.pl>>>

  Dowiedz się więcej 116,10
Odpowiedzialność karna za niewłaściwe leczenie. Problematyka obiektywnego przypisania skutku
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Bioetyka dla lekarzy

Publikacja jest zwięzłym przewodnikiem pomocnym lekarzowi w podejmowaniu trudnych decyzji i...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

Prezentowana książka to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy o zawodach...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Prawa lekarza. Zarys problematyki

W książce omówiono całokształt regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu lekarza,...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

SN: kara dla lekarza za niestaranność

30-09-2015
Sąd Najwyższy utrzymał karę upomnienia dla lekarza, który dotkliwie poparzył pacjentkę podczas zabiegu. Lekarz odwoływał się od wyroków sądu zawodowego, uzasadniając to błędami proceduralnymi.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

SN: kardiolog z fałszywym doktoratem podważa zaufanie do zawodu lekarza